Sanktuarium Ptaków Nata

Sanktuarium Ptaków Nata

Nata Bird Sanctuary zostało założone w 1988 roku i znajduje się w północno-wschodniej części Sua Pan, która z kolei jest częścią kompleksu Makgadikgadi Pans. Tereny te były niegdyś pastwiskiem dla ponad 3500 sztuk bydła należącego do miejscowej ludności, która po utworzeniu obszaru chronionego dobrowolnie przeniosła bydło, rozumiejąc znaczenie tego miejsca. Teren został ogrodzony, a w 1993 r. udostępniono zwiedzającym Rezerwat Ptaków Nata.

Celem była ochrona tego 230-kilometrowego obszaru Sua Pan, gdzie znajduje się delta rzeki Nata, wypływająca z Zimbabwe. Występuje tu 165 gatunków ptaków i jest to jedno z najważniejszych miejsc lęgowych flamingów. Nie można przewidzieć przybycia flamingów i ich liczby, bo wiele zależy od daty początku opadów i ich obfitości lecz gdy deszcze są szczególnie obfite, przybywają tu dziesiątki, a czasem setki tysięcy flamingów, zarówno większych, jak i mniejszych.

To ulubione miejsce lęgowe flamingów, gdyż wody słonego jeziora są bogate w pożywienie dla tych pięknych ptaków. Duże różowe flamingi żywią się artemiami, rodziną krewetek żyjących w wodach słonych i alkalicznych, robakami i małymi skorupiakami, podczas gdy mniejsze różowe flamingi żywią się algami, które zwykle występują w wodach ciepłych i słonawych.

Flamingi budują stożkowe gniazda, używając gliny ziemi i składają tam jaja. Czas tarła jest dla nich kluczowy. Jaja muszą się wykluć, a pisklęta muszą być w stanie latać, zanim woda na pustyni całkowicie wyschnie, w przeciwnym razie pisklęta umrą bez jedzenia.

Inne gatunki ptaków, które możnaobserwować to: perkoz, kormoran, różne kaczki, pelikany, czajki, orzeł afrykański, zimorodek srokaty, orzeł czarny, żołna egipska czy orzeł wojenny. Oprócz ptaków można również dostrzec niektóre ssaki, w tym lisy, elandy, oryksy, zebry, szakale, małpy i wiewiórki.

Kiedy jechać do Sanktuarium Ptaków Nata

Najlepszą porą na zwiedzanie Sanktuarium jest pora deszczowa, od grudnia do marca, gdyż w tym okresie rzeka Nata wylewa, a jej wody wpływają do delty i Sua Pan. Jazda po chronionym terenie w tym okresie nie jest jednak zbyt prosta. Przede wszystkim potrzebny jest pojazd 4x4, ponadto koleiny są zalane, a w niektórych miejscach droga staje się szczególnie śliska.

Od kwietnia sytuacja zaczyna się poprawiać, wraz z końcem pory deszczowej. W porze suchej, zwłaszcza od lipca, można w dowolny sposób pokonywać przeszkody, ale w tym okresie jest znacznie mniej zwierząt.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
32°C 31°C 31°C 29°C 28°C 25°C 25°C 30°C 35°C 37°C 35°C 33°C
75
mm
67
mm
33
mm
12
mm
0
mm
4
mm
0
mm
0
mm
1
mm
5
mm
26
mm
64
mm
MAUN POGODA
Miejsca i atrakcje w Botswanie warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Afryka