Rezerwat Moremi

Rezerwat Moremi

Rezerwat Moremi, obejmujący jedną trzecią delty Okawango w Botswanie, znany również jako rezerwat dzikiej przyrody Moremi, jest obszarem gęstej koncentracji afrykańskiej przyrody. Rezerwat utworzony został przez plemię Batawana, kiedy to żona wodza Moremi III ogłosiła to miejsce rezerwatem w 1963 roku. Jest to pierwszy rezerwat, który został założony wyłącznie przez lokalnych mieszkańców, którzy coraz bardziej odczuwali lęk przed spowodowanymi przez człowieka zagrożeniami dla lokalnego środowiska i dzikiej przyrody.

Moremi uznany został w 2008 toku za najlepszy rezerwat przyrody na kontynencie afrykańskim. Położony we wschodniej części delty rzeki Okawango rezerwat oferuje jedne z najbardziej oszałamiających krajobrazów w kraju i chroni równie imponujący ekosystem. Graniczy z Parkiem Narodowym Chobe. Jest to jedyny oficjalnie chroniony obszar w delcie Okawango, który najlepiej odwiedzić w okresie od lipca do października.

Najlepszym sposobem na zobaczenie dzikiej przyrody jest safari 4x4 w połączeniu z wodnymi wycieczkami mokoro. Regularnie zauważana jest tu Wielka Piątka (Lew, Słoń, Lampart, Nosorożec, Bawół), dzięki niedawnemu ponownemu wprowadzeniu do parku zarówno nosorożca czarnego, jak i białego. Także ptasie życie w rezerwacie jest bezkonkurencyjne. Można tu podziwiać ponad 500 gatunków ptaków.

Park jest dostępny dla zwiedzających i ma dobrze utrzymane szlaki, a także szereg opcji zakwaterowania na każdą kieszeń. Wielu turystów decyduje się na zwiedzanie parku własnym samochodem kempingowym, ale w parku znajduje się również wiele kempingów, a także kilka obozów, przeznaczonych do nocowania „pod gołym niebem”. Są one bardzo poszukiwane przez tych, którzy kochają na safari.

Jak dojechać do rezerwatu dziekiej przyrody Moremi

Najbliżej do Parku jest z Maun, „turystycznej stolicy” Botswany. Dojechać można samochodem 4x4. Aby się tam dostać, trzeba skorzystać z któregoś z lotnisk: Johannesburg, Kapsztad, Kasane lub Wodospady Wiktorii i na lotnisku wynająć samochód terenowy. Z Maun można również polecieć małym samolotem, który dowiezie turystów do miejsca zakwaterrowania w Parku.

Rezerwacie Moremi - kiedy jechać?

Moremi w Botswanie można odwiedzać cały rok. Pogoda jest zawsze przyjemna i jest ciepło. Więcej opadów występuje od listopada do marca. Najwyższa średnia temperatura wynosi 37°C w październiku, a najniższa 25°C w czerwcu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
32°C 31°C 31°C 29°C 28°C 25°C 25°C 30°C 35°C 37°C 35°C 33°C
75
mm
67
mm
33
mm
12
mm
0
mm
4
mm
0
mm
0
mm
1
mm
5
mm
26
mm
64
mm
MAUN POGODA
Miejsca i atrakcje w Botswanie warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Afryka