Rezerwat Dzikich Zwierząt Manyelanong

Rezerwat Dzikich Zwierząt Manyelanong

Nazwa Rezerwatu wzięła się od wzgórza, które leży na północ od wioski Otse w Botswanie. To wzgórze z piaskowca, dobrze znane ze stromego, wysokiego klifu na południowym krańcu, zostało uznane za rezerwat zwierzyny łownej w 1965 roku. Wzgórze Otse, którego szczyt znajduje się na wysokości prawie półtora kilometra, jest najwyższym punktem w Botswanie.

Klif i jego niższe zalesione zbocze zostało ogrodzone, aby służyć jako sanktuarium dla ważnej populacji gniazdujących sępów płowych. Górzysty region otaczający mały rezerwat jest domem dla kolonii lęgowej sępów przylądkowych i przez wiele lat był znany jako Kolonia Sępów Otse. Mówi się, że nazwa Manyelanong oznacza „miejsce wypróżniania się sępów” w Setswana i odnosi się do klifów pokrywających guano, na których żyją sępy.

Wielu uważa, że ptaki przelatują kilkaset kilometrów na pustynię Kalahari, próbując zdobyć pożywienie. Ze względu na status gatunku zagrożonego, sęp przylądkowy jest w pełni chroniony na mocy prawa Botswany. Te ptaki drapieżne gnieżdżą się na wzgórzach Manyelanong od setek lat, jednak w ciągu ostatnich czterech dziesięcioleci ich liczebność znacznie się zmniejszyła. Pod koniec lat sześćdziesiątych populacja spadła do pięćdziesięciu par, jednak w ostatnich latach populacja zaczęła rosnąć. Obecnie liczy ona około 70 par lęgowych i jest jedną z największych kolonii sępów w Botswanie.

Sępy przemieszczają się parami i budują gniazda w kwietniu. Pojedyncze jajo jest składane między majem a czerwcem i wysiadywane przez samca i samicę przez około 53 dni. Następnie pisklę sępa żyje przez sześć miesięcy, zanim nauczy się latać.

Jak dojechać do Rezerwatu Dzikich Zwierząt Manyelanong?

Rezerwat Dzikich Zwierząt Manyelanong leży 15 km na północ od Lobatse i około 40km na południe od Gaborone przy głównej drodze A1.

Kiedy odwiedzić Rezerwat Dzikich Zwierząt Manyelanong?

Publiczny dostęp do tego obszaru jest ograniczony, chociaż po wcześniejszym uzgodnieniu przeważnie udzielana jest zgoda na wstęp od Departamentu Dzikiej Przyrody i Parków Narodowych. Najlepszą porą roku na oglądanie sępów są miesiące zimowe, od maja do sierpnia, co zapewnia odwiedzającym doskonałą okazję do obejrzenia zarówno dorosłych sępów, jak i ich piskląt. Odwiedzający Rezerwat Dzikich Zwierząt Manyelanong proszeni są o nie hałasowanie lub w jakikolwiek sposób przeszkadzanie ptakom oraz o niepozostawianie leżącego jedzenia.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
31°C 31°C 30°C 26°C 24°C 21°C 20°C 25°C 30°C 31°C 31°C 32°C
51
mm
24
mm
24
mm
15
mm
3
mm
2
mm
1
mm
0
mm
1
mm
17
mm
27
mm
38
mm
GABORONE POGODA
Miejsca i atrakcje w Botswanie warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Afryka