TOP 5 - egzotyka

Patagonia

Wschód Słońca na Cerro Torre w Patagonii Jedyne dźwięki jakie słyszysz, to dzikie wiatry na stepie. Jedyne widoki jakie widzisz, to postrzępione szczyty górskie i spokojne, srebrne jeziora. Znajdujesz się w sercu surowej dziczy wyrzeźbionej przez tony wolno poruszającego się lodu. To jest Patagonia.

Bali

Bali - świątynia Pura Ulun Danu Bratan Bogata i różnorodna kultura Bali rozgrywa się na wszystkich poziomach życia. Od ofiar z płatków kwiatów umieszczanych wszędzie, po procesje radośnie odzianych mieszkańców zamykających główne drogi, gdy maszerują na jedną z niezliczonych ceremonii świątynnych. Tu prawie wszystko ma znaczenie duchowe.

Karnawał w Rio

Tancerka Samby podczas karnawału w Rio de Janeiro Odbywający się co roku w tygodniu poprzedzającym Wielki Post Karnawał w Rio de Janeiro to cudownie opalone tancerki samby, pulsująca muzyka, energia i brawa widzów, którzy przyjeżdżają co roku w to samo miejsce, aby doświadczyć słynnego na całym świecie święta.
Niebiańskie plaże Seszeli
Legendarny raj, którego wyspy leżą rozproszone po Oceanie Indyjskim.
Polinezyjka podczas tradycyjnego tańca

Polinezja Francuska


Opalone tancerki w trawiastych spódnicach i turkusowe morze.
Żółwie na Galapagos

Ekwador


Amazońskie lasy deszczowe, epickie widoki Andów i Galapagos
Wybrzeże Mauritiusu

Mauritius


Szafirowe wody, białe plaże i zaproszenie do wielkich odkryć
Fidżi zaprasza do relaksu

Fidżi


Olśniewające piaski i wody tak błękitne, że aż świecą.

Park Narodowy Nxai Pan

Park Narodowy Nxai Pan

Park Narodowy Nxai Pan był pierwotnie terenem państwowym. Ten obszar o powierzchni 1676 kilometrów kwadratowych został uznany za rezerwat dzikich zwierząt w 1970 roku, a w 1992 roku jego granice zostały rozszerzone do łącznej powierzchni 2578 kilometrów kwadratowych i przyznano mu status Parku Narodowego.

Okolica tworzyła się w procesie, który mógł się rozpocząć ponad pięć milionów lat temu. W tym czasie rzeka Okawango, Chobe i górne Zambezi płynęły nieco innymi biegami niż obecnie. Nxai Pan to rozległa równina trawiasta, część starego dna jeziora, która jest obficie pokryta akacjami, a na południu Baobabami.

Na terenie parku znajdują się dwa pola namiotowe z sanitariatami. Jeden na południu na skraju równiny, mniej niż 2 kilometry od bramy wjazdowej, a drugi na północy, 8 kilometrów od bramy, w obrębie lasu mopane. Oprócz tego w Baines Baobabs dozwolone jest nieformalne biwakowanie, chociaż żadne udogodnienia nie są tu dostępne, a najbliższe źródło wody znajduje się w Game Scout Camp znajdującym się w pobliżu bramy wjazdowej.

Centralnym punktem Nxai Pan jest wodopój, znajdujący się zaledwie dwa kilometry od bramy wejściowej, pośrodku dużej trawiastej równiny usianej kilkoma kępami niskich cierni. Tutaj, w lasach mopane, na stałe zamieszkują lwy, żyrafy, kudu, impale, strusie, fascynujące ptactwo i duża liczba skoczków, a także spora populacja szakala, lisa uszatego i wielu mniejszych stworzeń.

Jak dostać się do Parku Narodowego Nxai Pan

Do Botswany najprościej dostać się samolotem na lotnisko Maun (MUB) lub Kasane (BBK). Park Narodowy Nxai Pan znajduje się 180 km na wschód od Maun (około 4h jazdy). Do parku można wybrać się na samodzielne safari, zorganizowane mobilne safari lub wykupić lot nad parkiem. Maun jest głównym punktem początkowym wszystkich safari w Botswanie.

Kiedy jechać do PN Nxai Pan?

Nxai Pan oferuje spektakularne, sezonowe podglądanie zwierzyny łownej w porze deszczowej (listopad - marzec). Ogromne stada zebry czy gnu, przyciągają wiele drapieżników - lwa, geparda oraz hieny brunatne i cętkowane. To jeden z nielicznych obszarów w Botswanie, który jest bardziej interesujący w porze deszczowej. Liczba zwierzyny może być wtedy oszałamiająca. Gnu i zebry pojawiają się tysiącami, razem z dużymi stadami antylop i żyraf.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
32°C 31°C 31°C 29°C 28°C 25°C 25°C 30°C 35°C 37°C 35°C 33°C
75
mm
67
mm
33
mm
12
mm
0
mm
4
mm
0
mm
0
mm
1
mm
5
mm
26
mm
64
mm
MAUN POGODA
Miejsca i atrakcje w Botswanie warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Afryka