Yotala

kolonialne miasteczko Yotala

Z długiego łańcucha gór usianych kanionami i wodospadami wyłania się malownicze miasteczko Yotala, położone zaledwie 17 km od zabytkowego centrum Sucre. Założona 18 listopada 1912 r. Pod przewodnictwem Eleodoro Villazona, Yotala to podróż w czasie. Charakteryzuje się kolonialną architekturą, wąskimi brukowanymi uliczkami i tradycyjnym stylem życia. Często określane jako La Huerta, stare hacjendy Yotali wtapiają się w naturalny krajobraz, dolinę kolorowych ogrodów i żyznych gospodarstw. To wspaniałe miejsce na weekend dla tych, którzy chcą uciec od zgiełku miejskiego życia i skontaktować się z naturą.

Przekraczając niewielki strumień przez wiszący drewniany most, goście witani są w Yotala posągiem Jezusa. Centralny plac z kawiarniami i restauracjami w których panuje spokojna atmosfera, to miejsce, w którym miejscowi zbierają się w ciągu dnia, prowadząc towarzyskie rozmowy, spożywając jedzenie i ciesząc się spokojnym życiem.

Spacerując wąskimi uliczkami, mija się wiele dobrze utrzymanych budowli z nasłonecznionymi tarasami i łukowymi wejściami. Do najbardziej znanych należą Cantu Ñucchu, imponujący budynek należący do byłego prezydenta Gregorio Pacheco oraz hacjenda Pintantorilla, piękny budynek położony na zboczach Cerro Obispo, należący do José Mariano Serrano, bohatera walk o niepodległość Ameryki.

Yotala jest nie tylko miejscem odpoczynku, ale także miejscem związanym z wyższym wykształceniem i sztuką w Boliwii. Wydział Agronomii Uniwersytetu San Francisco Xavier, podarowany przez willę Clotilde Urioste, prowadzony jest na ogromnej posiadłości, która każdego roku otrzymuje duży napływ studentów i naukowców. Miasto jest także domem dla Teatru Andów, siedziby jednej z najbardziej legendarnych grup artystycznych w kraju i spokojnego pobytu dla artystów w celu rozwijania ich działalności.

Yotala składa się głównie z lokalnych społeczności tubylczych, którym udało się zachować swoje zwyczaje, tradycje i odzież w coraz bardziej nowoczesnym stylu życia. W regionie mieszka około 9 400 Yotaleños, z czego duży procent stanowi język keczua - rodzimy język południowoamerykański używany głównie w Andach. Lokalna gospodarka opiera się głównie na rolnictwie i hodowli zwierząt, a także na produkcji kwiatów i mleka, prowadzonej w starych gospodarstwach rolnych rozsianych po okolicy.

Co robić w Yotala

Kolarstwo górskie

5-6 godzinna podróż w obie strony z Sucre, jazda na rowerze po zakurzonej drodze do Yotala to wyzwanie, ale wspaniały sposób na podróżowanie po pięknej okolicy regionu. Podążając przez spokojne wioski na mało używanych, zakurzonych drogach, będziesz cieszyć się prawdziwym treningiem, pokonując strome 30-minutowe podjazdy do Yotala. Po dotarciu do wioski możesz przejechać się do końca drogi, skąd możesz wjechać samochodem 12 minut do Sucre, zatrzymując się po drodze, aby zobaczyć Castillo de la Glorieta.

Jazda konna

Świetnym sposobem na poznanie niesamowitych widoków na pasmo górskie „Cordillera de los Frailes” jest przejażdżka konna z Yotala. Wycieczki zazwyczaj rozpoczynają się od dwóch szczytów Churuquell i Sica Sica, gdzie zapoznasz się z koniem i otrzymasz instrukcje dotyczące jazdy. Podczas 3-4 godzinnej wycieczki zobaczysz w oddali zamek Glorieta, Cordillera de los Frailes, wzgórze biskupie i dolinę Yotala. Na koniec zostaniesz zabrany do miejsca, w którym możesz odpocząć i coś zjeść, wchłaniając świeże górskie powietrze, zanim wrócisz do Sucre środkami transportu publicznego lub konno.

Quady

Off Road Bolivia zapewnia całodniową, 60-kilometrową trasę, która przechodzi przez wiele małych wiosek, w tym Yotala. Jej długość i teren sprawiają, że jazda jest umiarkowana do trudnej. W cenę wycieczki wliczony jest lunch, napój, cały osprzęt bezpieczeństwa, czas szkolenia (20 minut) i transport. Musisz mieć prawo jazdy, aby jeździć na quadach. Wymagane jest również ubezpieczenie podróżne.

Festiwal Santa Rosa

Dla tych, którzy lubią dobrą imprezę, Yotala jest miejscem Festiwalu Matki Boskiej z Santa Rosa, wydarzenia kulturalnego odbywającego się 30 sierpnia każdego roku w celu uczczenia patronki regionu.

Tysiące ludzi z całego kraju przybywają do wioski, aby złożyć hołd religijnej statui trzymanej w małym kościółku. Po zakończeniu modlitwy wszyscy spędzają resztę dnia na imprezowaniu, piciu i jedzeniu lokalnych potraw w ramach przygotowań do głównego wydarzenia. Wielka walka byków to gonitwa wściekłych byków z pieniędzmi przywiązanymi do ich rogów, podczas gdy młodzi mężczyźni z miasta ścigają ich, próbując złapać kilka dolarów.

Jak dojechać do Yotala?

Yotala znajduje się ok. 17km od Sucre – stolicy departamentu Chuquisaca. Pomiędzy oboma miastami, 3 razy w tygodniu, kursują pociągi. Ze względu na niewielką odległość można również dojechać taksówką i nie zbankrutować.

Do Sucre z kolei bezproblemowo można dolecieć z większości większych miasta Boliwii.

Pogoda w regionie Chuquisaca - kiedy przyjechać

Cały rok jest korzystną porą na podróżowanie do regionu Chuquisaca w Boliwii. Temperatury są łagodne i jest mało opadów. Najwyższa średnia temperatura w Chuquisaca wynosi 20°C w październiku a najniższa 17°C w maju.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
18°C 18°C 18°C 18°C 17°C 17°C 17°C 18°C 19°C 20°C 20°C 19°C
93
mm
76
mm
68
mm
32
mm
12
mm
5
mm
5
mm
7
mm
16
mm
48
mm
65
mm
85
mm
CHUQUISACA POGODA
Miejsca i atrakcje w Boliwii warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Boliwia