Tiahuanaco

Tiahuanaco (Tiwanaku)

72 km na zachód od La Paz, w pobliżu południowo-wschodniego brzegu jeziora Titicaca, leżą ruiny jednego z najstarszych i najwyżej położonych miast w historii. Tiwanaku, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2000 r., to starożytne stanowisko archeologiczne nazwane na cześć jednej z najważniejszych cywilizacji sprzed Imperium Inków.

Przez około pięćset lat imperium Tiwanaku wyrosło z małej osady skupiającej się na uprawach i innych produktach niedostępnych w Altiplano, do stolicy administracyjnej dużego państwa politycznego.

Położenie Tiwanaku między jeziorem Titicaca a suchymi wyżynami stanowiło wspaniałe środowisko dla rolnictwa, czyniąc z niego pożądaną bazę dla plemienia. Starożytni ludzie rozwijali techniki rolnicze, nieocenione dla rozwoju ich cywilizacji.

Około 400 roku naszej ery w basenie Titicaca zaczęła się rozwijać osada, a w W 500 r. naszej ery Tiwanaku było główną potęgą polityczną w regionie. W VIII wieku naszej ery weszło w najpotężniejszą fazę swojego rozwoju.

Oprócz tego, że było główną siedzibą potężnego imperium, Tiwanaku było także świętym centrum regionu andyjskiego. Wielu ludzi pielgrzymowało do świętego miejsca, aby wielbić i chwalić Bogów.

Pomiędzy 600 a 800 r. społeczność Tiwanaku nadal rosła i szacuje się, że populacja liczyła 20 000 mieszkańców. Dzięki rozwojowi Tiwanaku mieszkańcy byli w stanie rozszerzyć swoją kulturę polityczną na okoliczne regiony, rozprzestrzeniając się z północnej Argentyny i Chile przez Boliwię na południe Peru, czyniąc je najważniejszą potęgą regionalną w południowych Andach.

Uważa się, że zmierzch Tiwanaku rozpoczął się około 950 r., Kiedy nastąpiła znaczna zmiana klimatu. W basenie Titicaca susza spowodowana znacznym spadkiem opadów, zaowocowała wyschnięciem produkcji rolnej. Ludzie w regionie ostatecznie uciekli do innych obszarów Altiplano lub zmarli, a Tiwanaku całkowicie upadło około 1000 roku.

Odkrycie Tiahuanaco

Opuszczone na prawie 1000 lat, Tiwanaku zostało ponownie odkryte w 1549 roku przez hiszpańskiego konkwistadora, Pedro Cieza de León, który natknął się na jego szczątki podczas poszukiwania stolicy Inków, Qullasuyu.

Według relacji historycznych, Indianie z regionu Tiwanaku powiedzieli pierwszym Hiszpanom, że ruiny były albo wznoszone przez olbrzymów, albo że były to pozostałości agnostycznej populacji, której Bóstwo przekształciło się w kamień.

Tajemnica otaczająca Tiahuanaco

Dzisiaj Tiwanaku pozostaje zagadką, okrytą tajemnicami tego, jak, kiedy i przez kogo została skonstruowana.

Wiele kamiennych tworów Tiwanaku przeciwstawia się wyjaśnieniom, stawiając więcej pytań archeologom niż odpowiedzi. Na przykład miejsce to jest usiane ogromnymi blokami kamienia o wadze do 25 ton, których żadna znana prekolumbijska kultura nie potrafiła transportować.

W Tiwanaku stworzono jedne z najbardziej imponujących monolitów kamiennych na świecie, opracowano genialny system nawadniania i opracowano zaawansowane badania astronomii oraz działania słońca. Fascynująca cywilizacja była naprawdę zaawansowana ponad swoje lata.

Co warto zobaczyć w Tiahuanaco

Ruiny Tiwanaku składają się z imponujących struktur architektonicznych, takich jak pałace, świątynie i piramidy, a także gigantyczne monolity i przedstawienia figuratywne.

Chociaż wykopalista Tiwanaku wciąż nie są w pełni odkryte, to struktury dostępne do publicznego zwidzania obejmują:

Platformy Akapana, Akapana East i Pumapunku
- Puerta del Sol - Brama Słońca
- Puerta del Luna - Brama Księżyca
- Komory grobowe Kalasasaya, Kheri Kala i Putuni
- Podziemna świątynia

Wycieczki do Tiahuanaco

Aby zrozumieć wyjątkowość Tiwanaku, potrzebne jest dobre zrozumienie historii tego miejsca i cywilizacji. Dlatego, aby jak najlepiej wykorzystać swój czas, zaleca się zarezerwować wycieczkę z anglojęzycznym przewodnikiem, który może wyjaśnić historię, kulturę i techniki budowania struktur.

Ceny w Tiahuanaco

Cena wejściowa dla obcokrajowców wynosi 80 BOB (12 USD). Cena angielskiego przewodnika wynosi około 160 BOB (23 USD).

Dla tych, którzy spędzają cały dzień w Tiwanaku, w pobliżu muzeum znajduje się kilka niedrogich restauracji, w których można coś przekąsić.

Nowy Rok Aymara w Tiahuanaco

Jednym z największych wydarzeń w kalendarzu boliwijskim jest Nowy Rok Amayra. Każdego roku, 21 czerwca, ludzie z całego świata przybywają do Tiwanaku, aby oglądać promienie wschodzącego słońca przeświecające przez wejście do świątyni po wschodniej stronie kompleksu.

Miejscowi świętują Nowy Rok Amayran, nosząc kolorowe ceremonialne stroje, pijąc singani, żując kokę, składając w ofierze lamy i tańcząc do świtu. Turystów zapraszają do udziału w uroczystościach i proponują zakup lokalnej sztuki ze stoisk rzemieślniczych, które nawiązują do obchodów Nowego Roku.

Specjalne autobusy odjeżdżają z La Paz około 4 rano, aby dotrzeć na czas przed wschodem słońca. Bardziej zagorzali imprezowicze mogą obozować w ruinach na kilka dni przed wydarzeniem.

Jak dojechać do Tiahuanaco?

Z centrum miasta należy pojechać taksówką lub minibusem do cmentarza generalnego La Paz. Po drugiej stronie ulicy przed główną bramą cmentarza znajdują się kwiaciarnie, a na prawo od tego obszaru znajdują się minibusy zmierzające do Tiwanaku. Autobusy zatrzymują się tuż przy drodze prowadzącej do ruin. Koszt podróży to około 15 BOB (2 USD) w jedną stronę, a podróż trwa około 90 minut. Lokalne autobusy odjeżdżają co godzinę od około 7 rano, jednak mogą być zawodne.

Pogoda w regionie La Paz – kiedy jechać?

Najkorzystniejszą porą na podróżowanie do regionu La Paz w Boliwii jest okres od kwietnia do września. Temperatury nie są wysokie, ale jest niewiele opadów. Najwyższa średnia temperatura w La Paz wynosi 13°C w październiku a najniższa 11°C w styczniu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
11°C 11°C 12°C 12°C 12°C 11°C 11°C 11°C 12°C 13°C 13°C 12°C
178
mm
165
mm
132
mm
82
mm
34
mm
18
mm
24
mm
35
mm
55
mm
121
mm
121
mm
174
mm
LA PAZ POGODA
Miejsca i atrakcje w Boliwii warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Boliwia