TOP 5 - egzotyka

Patagonia

Wschód Słońca na Cerro Torre w Patagonii Jedyne dźwięki jakie słyszysz, to dzikie wiatry na stepie. Jedyne widoki jakie widzisz, to postrzępione szczyty górskie i spokojne, srebrne jeziora. Znajdujesz się w sercu surowej dziczy wyrzeźbionej przez tony wolno poruszającego się lodu. To jest Patagonia.

Bali

Bali - świątynia Pura Ulun Danu Bratan Bogata i różnorodna kultura Bali rozgrywa się na wszystkich poziomach życia. Od ofiar z płatków kwiatów umieszczanych wszędzie, po procesje radośnie odzianych mieszkańców zamykających główne drogi, gdy maszerują na jedną z niezliczonych ceremonii świątynnych. Tu prawie wszystko ma znaczenie duchowe.

Karnawał w Rio

Tancerka Samby podczas karnawału w Rio de Janeiro Odbywający się co roku w tygodniu poprzedzającym Wielki Post Karnawał w Rio de Janeiro to cudownie opalone tancerki samby, pulsująca muzyka, energia i brawa widzów, którzy przyjeżdżają co roku w to samo miejsce, aby doświadczyć słynnego na całym świecie święta.
Niebiańskie plaże Seszeli
Legendarny raj, którego wyspy leżą rozproszone po Oceanie Indyjskim.
Polinezyjka podczas tradycyjnego tańca

Polinezja Francuska


Opalone tancerki w trawiastych spódnicach i turkusowe morze.
Żółwie na Galapagos

Ekwador


Amazońskie lasy deszczowe, epickie widoki Andów i Galapagos
Wybrzeże Mauritiusu

Mauritius


Szafirowe wody, białe plaże i zaproszenie do wielkich odkryć
Fidżi zaprasza do relaksu

Fidżi


Olśniewające piaski i wody tak błękitne, że aż świecą.

Równiny solne Uyuni

Salar de Uyuni

Salar de Uyuni w Boliwii jest uważane za jeden z najbardziej ekstremalnych i niezwykłych widoków w całej Ameryce Południowej, jeśli nie na Ziemi. Rozciągając się na ponad 4050 mil kwadratowych Altiplano, jest to największe solnisko na świecie, pozostawione przez wyparowane dawno temu prehistoryczne jeziora. Tutaj po horyzont rozciąga się gruba skorupa soli, pokryta pikowanymi, wielokątnymi wzorami soli unoszącymi się z ziemi.

W określonych porach roku pobliskie jeziora wylewają, a cienka warstwa wody zamienia solnisko w oszałamiające lustro z odbiciem nieba. Ten piękny i nieziemski teren służy jako lukratywne miejsce wydobywania soli i litu - pierwiastka odpowiedzialnego za zasilanie laptopów, smartfonów i samochodów elektrycznych. Oprócz miejscowych pracowników, którzy zbierają te minerały, w krajobrazie znajduje się pierwszy na świecie solny hotel, w którym mieszkają podróżujący tu turyści. Surowe piękno i pustkowie Salar de Uyuni mogą stanowić niesamowite przeżycie lub logistyczny koszmar.

Jak dojechać do Salar de Uyuni?

Najpopularniejszy punkt wypadowy na wycieczki po solnych równinach to Uyuni, małe zakurzone miasteczko pełne agencji turystycznych na Plaza Arce, głównym placu. Podróżni mogą rezerwować wycieczki z wyprzedzeniem online, za pośrednictwem biur informacji turystycznej w La Paz lub po prostu przyjechać do Uyuni i zapoznać się z ofertami w mieście. Ponieważ Uyuni bardzo blisko solnisk, turyści mogą z łatwością zarezerwować jednodniowe wycieczki. Do Uyuni dostać się można z La Paz lotem trwającym około 1h i kosztującym w przeliczeniu około 130 USD w obie strony. Można też dojechać nocnym autobusem z La Paz. Podróż trwa 10-12 godzin i kosztuje od 30 do 40 USD w jedną stronę.

Chociaż solniska są jedną z najpopularniejszych atrakcji Boliwii, to tylko niewielka część wspaniałego regionu Altiplano. Wielu odwiedzających wybiera trzydniowe lub dłuższe wycieczki, które obejmują pustynie, wulkany, gejzery, gorące źródła i jeziora na dużych wysokościach na południu.

Kiedy jechać?

Salar de Uyuni ma dwa odrębne sezony. Pora deszczowa (od grudnia do kwietnia) to okres, w którym goście mogą podziwiać zapierający dech w piersiach efekt lustra Salar. Trzeba jednak uważać na nadmierny deszcz w grudniu i styczniu, ponieważ może to spowodować odwołanie wycieczki. W porze suchej (od maja do listopada) temperatury są niższe, ziemia stwardniała, a podróżni mogą jeździć po surowo białym krajobrazie do miejsc niedostępnych w porze deszczowej. Organizatorzy wycieczek uważają okres od czerwca do sierpnia za najlepszy, jednak ceny wycieczki mogą być wyższe.

Pogoda w regionie Potosi

Najkorzystniejszą porą na podróżowanie do regionu Potosí w Boliwii są miesiące od stycznia do kwietnia i od września do grudnia. Temperatury są przyjemne, a opady ograniczone. Najwyższa średnia temperatura w Potosí wynosi 16°C w październiku a najniższa 13°C w czerwcu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
15°C 15°C 15°C 15°C 14°C 13°C 13°C 14°C 15°C 16°C 16°C 16°C
103
mm
74
mm
81
mm
48
mm
11
mm
3
mm
3
mm
10
mm
19
mm
61
mm
73
mm
102
mm
POTOSI POGODA
Miejsca i atrakcje w Boliwii warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Boliwia