Park Narodowy Amboró

Park Narodowy Amboró

Dla tych, którzy chcą uciec od zgiełku miejskiego życia, Park Narodowy Amboró to raj w dżungli. Idealny na odpoczynek, relaks i powrót do kontaktu z naturą.
Położone zaledwie 40 kilometrów na zachód od Santa Cruz, na andyjskim podnóżu Boliwii, Amboró zajmuje aż 4 425 kilometrów kwadratowych rozciągających się aż do granic Parku Narodowego Carrasco w departamencie Cochabamba. Dziewiczy park jest również częścią korytarza Vilcabamba - Amboró, który zaczyna się w górach Vilcabamba w Peru i rozciąga się aż do Boliwii.

Park Narodowy Amboró, znany ze swojej surowej i zróżnicowanej topografii, leży w trzech różnych ekosystemach: u podnóża Andów, północnego Chaco i dorzecza Amazonki. Nigdzie indziej na świecie trzy tak różnorodne środowiska nie pokrywają się, czyniąc Amboró wyjątkowym gospodarzem szerokiej gamy flory i fauny.

W 1984 roku, z pomocą cenionego biologa zajmującego się ochroną przyrody, Noela Kempffa, brytyjskiego zoologa Robina Clarka i innych znaczących badaczy, Amboró otrzymał prawnie status „Parku Narodowego” w celu ochrony ekologicznego punktu zapalnego przed osadami ludzkimi, polowaniami, górnictwem i wylesianiem. Jest jednym z najbardziej zróżnicowanych biologicznie parków na świecie. Ochrona Amboró ma ogromne znaczenie dla społeczności naukowej.

Oferując piękne spacery, kaskadowe wodospady, gęstą roślinność, spektakularne krajobrazy, fascynującą archeologię i wielką różnorodność flory i fauny, Park Narodowy Amboró jest jednym z największych skarbów przyrody w Boliwii.

Rośliny i przyroda

Amboró jest domem dla ponad 2659 gatunków roślin, 177 ssaków, 135 gadów, 173 płazów i 812 gatunków ptaków. Jest to jeden z najbardziej bogatych botanicznie, dzikich parków narodowych na świecie.

Duża gama pięknych, ale nieuchwytnych ssaków, w tym tapiry, pancerniki, pająki, jaguary, olbrzymie mrówkojady, pumy, oceloty i niedźwiedzie okularowe, współżyją wśród gęstej roślinności dżungli, co czyni ją doskonałą lokalizacją do obserwacji przyrody.

Amboró jest również popularnym miejscem w Boliwii, by obserwować ptaki. Dziewicza dżungla, zawierająca 830 gatunków ptaków (najwięcej spośród wszystkich parków na świecie), zawiera 60% populacji ptaków tego kraju, dzięki czemu jest idealnym miejscem ich obserwacji.

Charakteryzująca się dużą różnorodnością florystyczną oraz wysokim poziomem endemizmu, obecna liczba udokumentowanych gatunków roślin w Amboró wynosi około 3000. Duża ilość roślin rodzimych w tym obszarze może być przypisana ostro podzielonej topografii parku, dużej zmienności wysokości i wyjątkowej pozycji geograficznej na skrzyżowaniu trzech różnych ekosystemów. Składa się z lasów nizinnych, palmowych, lasów paproci drzew, lasów kaktusów, lasów tropikalnych yungas, górskich zarośli, pampasów i wielu, wielu innych. Różnorodność roślinna Amboró jest naprawdę zadziwiająca.

Ze względu na trudny teren i brak infrastruktury, znaczna część Amboró nigdy nie była badana botanicznie, co oznacza, że prawdopodobnie istnieje jeszcze wiele gatunków roślin i zwierząt do odkrycia.

Strona północna a południow

Park Narodowy Amboro jest podzielony na dwie odrębne sekcje - region górski na północy i region nizinny na południu. Oddzielony wąskim szlakiem zwanym „czerwoną linią” park składa się z dwóch stref administracyjnych. Parku Narodowego obejmującego 442 500 hektarów oraz Obszaru Zintegrowanego Zarządzania Naturalnego o powierzchni 195 100 hektarów.

Północna strona

Pomimo pięknego, ogromnego lasu deszczowego i bogatego życia zwierząt, północna strona Amboró oferuje bardzo mało turystyki. Większość wycieczek odbywa się 3 km od „czerwonej linii”, gdzie turyści mogą odwiedzić lokalne społeczności, aby dowiedzieć się o rzadkich gatunkach roślin i dzikich zwierzętach w parku. Składająca się z wodospadów, naturalnych basenów, rzek i strumieni, ta część parku jest spektakularnym miejscem dla tych, którzy chcą odkrywać najgłębsze obszary zielonej i tajemniczej dżungli.

Południowa strona

Południowa strona Parku Narodowego Amboró znajduje się w górzystym terenie, co utrudnia dostęp do dużej jego. Po stronie południowej roślinność jest mniej gęsta, klimat nie jest tak wilgotny i jest mniej rzek i strumieni. Strona południowa jest również domem dla rzadkiego niedźwiedzia okularowego, jak również innych gatunków endemicznych zwierząt.

Co można zobaczyć

- Odwiedić wyjątkowy i malowniczy region Mataracú, gdzie można spróbować dostrzec rzadkie zwierzęta
- ochłodzić się po intensywnej wędrówce w jednym z wielu krystalicznie czystych wodospadów i górskich potoków
- zobaczyć wodospad Jardin de las Delícias
- przepłynąć kajak lub tratwą wdłuż rzeki Cajones del Ichilo
- spacerować po pięknych szlakach La Orquídea, La Cascada, El Cóndor, Los Loros, Bosque Seco y Amboró
- rozkoszować się spektakularnymi widokami na pasmo górskie Volcanes w Mirador Loma Borda
- obserwować olbrzymie drzewa, rośliny lecznicze, paprocie i wiele więcej na dobrze utrzymanym szlaku turystycznym „Las Palmeras”
- wybrać się na przejażdżkę konną wzdłuż jednego z wielu ekologicznych szlaków w pobliżu społeczności Chonta Carbones
- zobaczyć kajmany i inne zwierzęta w dżungli w Laguna Verde
- przejść ścieżką „Dinosaurios”, gdzie można odkrywać tajemnicze jaskinie, ogromne wąwozy i na własne oczy zobaczyć skamieniałości dinozaurów
- poznać Park Narodowy Amboró z doświadczonymi przewodnikami, którzy przybliżą egzotyczną florę i faunę parku
- odkryć egzotyczne gatunki ptaków, takie jak Andyjski Condor, Orzeł Czarnego Chesteda, Paraba Militar i Szmaragdowy Tucan w Refugio Los Volcanes
- spacerować po pięknym lesie chmur Amboró, porośniętym olbrzymimi paprociami, gatunkiem pamiętającym czasy dunozaurów

Wycieczki

Zgodnie z prawem turyści mogą wejść do Parku Narodowego Amboró tylko z certyfikowanym przewodnikiem. Istnieje wiele biur podróży obsługujących park narodowy oferujących różne programy na różne okresy czasu. Średni koszt dobrej jakości 2-dniowej wycieczki wynosi około 120 USD na osobę i zazwyczaj obejmuje: doświadczonego przewodnika lokalnego, zakwaterowanie w namiocie, lub domku (w zależności od ceny wycieczki), posiłki i wodę, wędrówki i nocne safari, opłaty za wstęp, prywatny transport na trasie Santa Cruz - Amboró Park - Santa Cruz

Jak dostać się do PN Amboro?

Wejście od strony południowej

Zbudowana w latach 50., niegdyś asfaltowana droga do parku niszczała i dzisiaj turyści muszą podróżować polną drogą. Popularną bramą na południową stronę Amboro jest urocze miasteczko Samaipata, 3 godziny jazdy od Santa Cruz. Do Samaipata dojedziesz taksówką, publicznym minibusem lub prywatnym pojazdem. Mini autobusy odjeżdżają z Santa Cruz z min. 4 pasażerami i kosztują ok. 4 USD za bilet w jedną stronę. Taksówki również kosztują 4USD jednak kierowca czeka na komplet pasażerów. Możesz zarezerwować całą taksówkę za 18USD.

Wejście od strony północnej

Główne punkty dostępu do północnej strony parku prowadzą przez miasto Buena Vista, które znajduje się wzdłuż północnej drogi Cochabamba/Santa Cruz. Z Santa Cruz dojedziesz w 1,5-godziny taksówką, publicznym minibusem lub prywatnym pojazdem. Autobusy odjeżdżają rano i wieczorem. Koszt biletu to ok. 3USD. Taksówki jeżdżą podobnie jak na stronę południową.

Pogoda w PN Amboró

Przy różnicach wysokości od 300 do 3500 metrów nad poziomem morza, Park Narodowy Amboró ma różne warunki klimatyczne.

W cyklu dwuletnim najwyższe temperatury mogą być odczuwalne między grudniem a styczniem, spadając do niższych temperatur w miesiącach lipcu i sierpniu. Na wyższych wysokościach klimat jest umiarkowany z mrozami występującymi w najzimniejszych miesiącach. W charakteryzujących się bardziej wyraźną topografią, u podnóża Amboró miejscach, doświadcza się cieplejszej i bardziej wilgotnej pogody.

Opady deszczu wahają się od 600 mm do 4000 mm rocznie, przy czym na północy obserwuje się więcej deszczu niż na południu. Pora deszczowa występuje między październikiem a kwietniem z maksimum w styczniu, a pora sucha trwa od maja do września, z minimum w lipcu.

Najlepszy czas na odwiedzenie Amboró to pora sucha. Pomimo chłodniejszej pogody, jest to czas, w którym szlaki są mniej błotniste i występuje mniej unoszących się komarów.

Miejsca i atrakcje w Boliwii warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Boliwia