Park Narodowy Noel Kempff Mercado

Jeden z wielu wodospadów w PN Noel Kempff Mercado

Park Narodowy Noel Kempff Mercado znajduje się on ponad 600 km na północny wschód od Santa Cruz i jest jednym z największych i najbardziej dziewiczych parków w dorzeczu Amazonki. Park Narodowy Noel Kempff Mercado, ceniony jest ze względu na swoje wyjątkowe piękno, niesamowitą różnorodność biologiczną i w dużej mierze nietkniętą roślinność. Jest jednym z niewielu miejsc na ziemi, w którym doświadcza się prawdziwie nietkniętej dziczy.

Po raz pierwszy zbadany w 1908 roku przez legendarnego angielskiego poszukiwacza przygód Percy'ego Fawceta, dopiero 70 lat później ten wspaniały obszar został oficjalnie ogłoszony przez rząd Boliwii parkiem narodowym. Nazwany pierwotnie Parque Nacional Huanchaca, zmieniony w 1988 r. na Park Narodowy Noel Kempff na cześć cenionego biologa zajmującego się ochroną przyrody, dr Noela Kempffa Mercado, który uznał globalne znaczenie tego obszaru i niestrudzenie prowadził kampanię jego ochrony.

Dzieląc granicę z Brazylią, Noel Kempff obejmuje 16 000 kilometrów kwadratowych ziemi, z których większość składa się z płaskowyżu Huanchaca, skarpy z piaskowca, która wznosi się 550 metrów nad otaczającą równiną. Wspaniałe krajobrazy Huanchaca Plateau z bujną zielenią, krystalicznie czystymi zatoczkami, licznymi wodospadami i suchymi lasami cerrado są uważane za inspirację dla słynnej powieści Sir Arthura Conana Doyle'a „Zaginiony świat”. Ten odległy region, w dużej mierze niezbadany przez ludzi, pozwala miłośnikom przyrody doświadczyć najpiękniejszej, a zarazem wrażliwej przyrody w obu Amerykach.

Z różnicą wysokości od 200 metrów do prawie 1000 metrów, Noel Kempff składa się z kilku siedlisk, w tym lasów deszczowych Amazonii, lasów liściastych, lasów palmowych, bagien, terenów podmokłych, sawanny i suchych lasów liściastych. Znany ze zróżnicowanej topografii, Noel Kempff leży w kilku regionach biologiczno-geograficznych, takich jak Amazonia na północy, Suchy las subtropikalny na południu, brazylijski Cerrado na wschodzie i Suchy Las Chiquitano na zachodzie. Park jest również częścią „Escudo Brasilero” i jest oddzielony od sąsiedniej Brazylii przez Rio de Itenez.

Uznany przez UNESCO jako Światowe Dziedzictwo w 2000 r., Noel Kempff Mercado jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej zróżnicowanych parków narodowych na świecie. Choć trudno jest do niego dotrzeć, ci którzy podejmują wysiłek, zostaną nagrodzeni przygodą życia.

Rośliny i przyroda

Będąc domem dla ponad 130 gatunków ssaków, 620 gatunków ptaków, 62 gatunków płazów, 347 gatunków owadów i ponad 70 gatunków gadów, odosobniona pozycja Noela Kempffa w boliwijskiej Amazonii sprawia, że jest to wyjątkowe mieszkanie dla dzikich zwierząt.

Rzadkie zwierzęta znajdujące się w granicach parku to gigantyczne pancerniki, różowe delfiny rzeczne, jaguary, zielone i żółte anakondy, czarne kajmany, tapiry, pająki, ary i rzadkie wydry rzeczne. Szczególnie interesujące są płazy i gady z Parku Narodowego Noel Kempff, które należą do najbardziej zróżnicowanych w obu Amerykach. Niestety, wiele z tych gatunków jest krytycznie zagrożonych, dzięki czemu ochrona w Noel Kempff jest bardziej istotna niż kiedykolwiek.

Botaników i miłośników roślin wycieczka do Noel Kempff nie zawiedzie. Szacuje się, że region zawiera około 4.000 gatunków roślin naczyniowych, w tym bromelii, męczennic, helikonii, aroidów i palm, a także ważnych lasów, takich jak „Mara” (mahoń). Tę różnorodność można przypisać szerokiej gamie siedlisk parku, dzięki czemu Noel Kempff jest ekscytującym miejscem dla naukowców do badania bogatej fauny.

Co robić w Parku Narodowym Noel Kempff

Istnieją dwa główne wejścia do Parku Narodowego Noel Kempff, każdy z obiektami turystycznymi:

Flor de Oro (North Side) proponuje:
- Przelot nad setkami kilometrów dziewiczego lasu deszczowego
- Rejs wzdłuż rzeki Iténez, aby zobaczyć różowe delfiny rzeczne
- Spektakularne wodospady Feerico Ahlfeld i Arco Iris
- Spacer po pięknych szlakach do obozów „Las Torres” i „Lake Caiman”
- Poznanie sawanny wokół Flor de Oro
- Obserwacje ptaków, wypatruj jasnych kolorowych macaw, białych jaskółek, pomarańczowych skrzydlatych papug i czarnych odpieniaczy

Przejażdżkę łodzią wzdłuż rzeki Pauserna, obserwując gigantyczne wydry rzeczne, kajmany, małpy, a nawet nieuchwytnego jaguara!

Los Fierros (South Side) umożliwia:
- Wejście na czerwone klify płaskowyżu Huanchaca
- Rozległe widoki na las deszczowy Amazonii z góry Mesa Caparú
- Kąpiele się w krystalicznie czystych wodach oszałamiającego wodospadu El Enchanto o wysokości 80 metrów
- Obóz na platformie La Mesta, obserwując pumy i inne duże ssaki, takie jak tapiry, pekari i jaguary
- Wędrówki przez siedliska lasów liściastych na niższych stokach La Meseta
- Nocny spacer, wypatrując świecących oczu nocnych zwierząt parku
- Wycieczkę kajakiem po zaplamionych taniną wodach rzeki Paraguá

Wycieczki

Można zwiedzać Park Narodowy Noel Kempff samodzielnie, ale zaleca się zarezerwowanie wycieczki nie tylko dla wygody dotarcia (wiele dróg w parku jest w fatalnym stanie), ale aby uzyskać jak najwięcej wrażeń. Istnieje kilka biur podróży obsługujących park narodowy oferujących różne programy na różne okresy czasu. Średni koszt dobrej jakości 4-dniowej wycieczki wynosi około 700 USD na osobę, co zazwyczaj obejmuje: doświadczonego przewodnika lokalnego, zakwaterowanie w rustykalnych domkach i / lub namiotach, posiłki i napoje (woda / soki), wycieczki z przewodnikiem, nocne safari pieszo i / lub pojazdem, prywatny transport lotniczy na trasie Santa Cruz - Noel Kempff - Santa Cruz.

Dla tych, którzy wybierają drogę do Parku Narodowego Noel Kempff, można wynająć przewodników po obu stronach obiektów turystycznych parku za około 25 USD dziennie.

Turyści pragnący odwiedzić Park Narodowy Noel Kempff powinni być świadomi, że warunki w parku są trudne. Ze względu na odległe położenie region nie został jeszcze opracowany pod kątem turystyki. Infrastruktura jest ograniczona i dostępna jest tylko podstawowa żywność. Temperatury mogą wahać się od mrozu do gorąca. W rozległym i bezlitosnym regionie łatwo się zgubić, dlatego imperatywem turystów jest słuchanie ich przewodnika i nie oddalenie się na własną rękę.

Ponieważ podczas zwiedzania parku przewiduje się dużo trekkingu i wspinaczki, wymagany jest umiarkowany poziom sprawności. Wszyscy turyści muszą nosić własne wyposażenie biwakowe i wodę.

Mając to na uwadze, ci którzy są samowystarczalni i przygotują się odpowiednio do swojej podróży, będą mieli niepowtarzalną przygodę, doświadczając jednych z najbardziej wyjątkowych i fascynujących ekosystemów na naszej planecie.

Pogoda w PN Noel Kempff – kiedy jechać?

Jako całość, region Parku Narodowego Noel Kempff można opisać jako posiadający dwie odrębne pory roku:
- Pora deszczowa (lato) od października do kwietnia
- Pora sucha (zima) od maja do września

Temperatury w parku sięgają od średniego miesięcznego minimum 18°C do średniego miesięcznego maksimum 30°C. Podczas gdy średnia roczna temperatura wynosi około 25°C. W porze suchej temperatury mogą spaść do 3°C przez kilka dni, gdy zimne suche masy powietrza z Patagonii przenikają przez park.

W ciągu ostatnich trzech tysiącleci nastąpiło stopniowe przechodzenie z sawanny do lasu liściastego aż po wiecznie zielone lasy deszczowe, co można przypisać zwiększonym opadom deszczu i krótszej porze suchej w regionie. Obecnie park otrzymuje średnie opady deszczu od 1400 do 1500 milimetrów. W najsuchszym miesiącu lipcu, otrzymując jedynie 18 milimetrów opadów.

Najlepszy czas na wizytę w Parku Narodowym Noel Kempff to pora sucha. Mimo chłodniejszej pogody jest to czas, kiedy szlaki są mniej błotniste, a drogi są bardziej dostępne. Dla osób podróżujących między październikiem a kwietniem należy pamiętać, że wycieczki są częściej anulowane z powodu intensywnych opadów deszczu.

Miejsca i atrakcje w Boliwii warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Boliwia