Park Narodowy Madidi

Krajobraz PN Madidi

Założony w 1995 r. Park Narodowy Madidi to raj w dżungli położony w dorzeczu Boliwii w górnej części Amazonki. W parku znajduje się rekordowa liczba gatunków zwierząt i roślin. Park jest nie tylko jednym z najbardziej zróżnicowanych ekologicznych miejsc na świecie, ale jednym z największych obszarów chronionych w Boliwii. Topografia parku rozciąga się na 19 000 kilometrów kwadratowych od Andów w głąb Amazonki, a także rozciąga się na wysokości od 200 do 6000 metrów nad poziomem morza. Od ośnieżonych gór po lasy obłokowe i tropikalne dżungle, Madidi oferuje jedne z najbardziej spektakularnych krajobrazów w kraju.

Turyści podróżujący przez błotniste tereny będą zachwyceni mnóstwem flory i fauny. Przemierzając nierówny teren, mija się kręte rzeki, łąki, jeziora pełne komarów, strome zbocza, zabytki archeologiczne Inków i prawdopodobnie rzadko spotykaną rdzenną ludność tropikalnego lasu deszczowego.

Najlepszym sposobem na poznanie Parku Narodowego Madidi jest jedna z wielu ekologicznych i kulturalnych wycieczek zapewniających autentyczne i bezpieczne doświadczenie w dżungli. Niezależnie od tego, czy jest to jaguar, zapach rzadkiego kwiatu, poznawanie różnych roślin leczniczych, czy słuchanie ćwierkania ponad 1000 gatunków ptaków, park narodowy ma coś do zaoferowania każdemu miłośnikowi przyrody.

Rośliny i Przyroda

Park Narodowy Madidi, znany z szerokiej gamy flory i fauny, jest wymarzonym miejscem dla botaników i miłośników zwierząt. Ekologiczne arcydzieło szczyci się tysiącami gatunków ptaków, owadów, ssaków, ryb, gadów i płazów, a także ponad 20 000 gatunków roślin.

Jaguary, leniwce, wikunii, pumy, niedźwiedzie okularowe, różowe delfiny rzeczne i niedawno odkryta małpka tytanu to tylko niektóre ze zwierząt, których można się spodziewać w zielonych ścianach dżungli. W parku znajduje się także duża część populacji ptaków w Boliwii. Szacuje się, że w Madidi istnieje 1100 gatunków ptaków, co stanowi 11% wszystkich gatunków na całym świecie.

Jednym z najlepszych sposobów na poznanie dzikiej przyrody Madidi jest rejs obok błotnistych brzegów rzeki Tuichi. Wiele zwierząt wynurza się z gęstego lasu, aby pić i karmić się wzdłuż brzegu jeziora, co czyni go idealnym miejscem do obserwowania żółwi, sumów, olbrzymich wydr rzecznych, kapibar, ar i małp. Kolejną wielką okazją do oglądania dzikiej przyrody jest nocny spacer po dżungli, gdzie można dostrzec nocne stworzenia parku.

Madidi to także wspaniałe miejsce do poznania ogromnej gamy roślin leczniczych Amazonii, a także tradycyjnych i zrównoważonych sposobów wykorzystywania jej zasobów naturalnych.

Przy tak wielu unikalnych gatunkach odkrytych rok po roku, nie jest niespodzianką, że Park Narodowy Madidi jest miejscem, w którym spotykają się czołowi światowi biolodzy, entomolodzy i badacze.

Miejscowi ludzie

Madid National Park jest domem dla 46 rdzennych społeczności z sześciu różnych plemion. W ciągu ostatnich 50 lat grupy Quechua i Aymara w andyjskich wyżynach Boliwii migrują do regionu Madidi, konkurując z rodzimym plemieniem nizinnym, takim jak Chamas, Maropas, Chimanes i Tacanas, którzy mieszkali w południowych i południowo-wschodnich regionach parku przez ostatnie trzy stulecia.

Podczas gdy większość rdzennych społeczności Madidi nadal praktykuje starożytne tradycje amazońskie, coraz częściej plemiona łączą swój tradycyjny styl życia z nowoczesnymi technologiami. Obecnie wielu lokalnych mieszkańców zarabia na rosnącej ekoturystyce Madidi, a także na małych przedsięwzięciach handlowych, takich jak rzemiosło, rybołówstwo i rolnictwo.

Rdzenne społeczności żyjące w synchronizacji ze środowiskiem, na którym tak bardzo polegają, wykorzystują swoje dochody nie tylko do poprawy warunków życia, ale także do zapewnienia zrównoważonej przyszłości, pomagając chronić wrażliwą naturę Amazonii w Boliwii.

Jak spędzić czas

- Zarezerwuj wielodniową wyprawę w dziewiczy las deszczowy Amazonii, poznając różne rośliny, drzewa, zwierzęta i robaki
- Wybierz się na przejażdżkę kajakiem po zachodzie słońca wzdłuż brzegów jeziora Chalalán, wypatrując małp, ptaków, kapibar i nieuchwytnego jaguara
- Idź na obserwację ptaków, wypatruj kolorowych makaków, gęsi orinoco i czajek
- Spędź czas z lokalną społecznością, aby dowiedzieć się, jak zbierają rośliny dla medycyny, diety i rytuałów
- Spaceruj po parku w nocy, aby docenić dźwięki dżungli i obserwuj nocne zwierzęta
- Popływaj z różowymi delfinami rzecznymi
- Przepłyń na tratwie od 1 do 3 kaskad wzdłuż rzeki Tuichi

Wycieczki

Można zwiedzać Madidi samodzielnie, zaleca się jednak zarezerwować wycieczkę, aby uzyskać jak najwięcej. Istnieje wiele biur podróży obsługujących park narodowy oferujących różne programy na różne okresy czasu.

Średni koszt dobrej jakości 3-dniowej wycieczki wynosi około 250 USD na osobę i zazwyczaj obejmuje: Zakwaterowanie w eko-domku, posiłki i napoje (woda / soki), wycieczki z przewodnikiem i zajęcia, transfer do i z lotniska Rurrenabaque, transport statkiem do i z Parku Narodowego Madidi

Większość wycieczek obejmuje opcję all inclusive i może być opłacona z góry kartą kredytową. Można je zarezerwować z wyprzedzeniem za pośrednictwem poczty elektronicznej lub bezpośrednio w Rurrenabaque.

Przy rezerwacji wycieczki należy pamiętać, że jakość i standardy różnią się znacznie w zależności od ceny. Wyższe ceny wycieczek zazwyczaj oznaczają, że personel turystyczny jest dobrze opłacany przez cały rok, przewodnicy są profesjonalni i kompetentni, zakwaterowanie jest wygodne a firmy są świadome ekologicznie.

Wskazówki podróżnicze

- Pamiętaj, aby zabrać ze sobą mnóstwo gotówki. Podczas gdy w Rurrenabaque znajduje się jeden bankomat, znajdujący się na północ od głównego placu w Banco Union, często brakuje w nim pieniędzy i pozwala on na wypłacenie jednorazowo 70 USD.
- Dolary amerykańskie mogą być wymieniane w mieście na Bolivianos w Banco Union i Banco Fie, barze Moskkito's i hotelu Beni
- Woda z kranu nie nadaje się do picia. Upewnij się, że soki owocowe i lód są wytwarzane przy użyciu wody butelkowanej, gotowanej, filtrowanej lub oczyszczonej
- W Parku Narodowym Madidi nie ma połączenia z Internetem. Dostęp do WiFi i komputera jest dostępny w pobliskim Rurrenabaque, jednak jest dość powolny i zawodny
- Jak w każdym tropikalnym kraju, w dżungli istnieje ryzyko zarażenia się malarią, żółtą gorączką lub gorączką dengą. Aby zapobiec ukąszeniom przez owady, zaleca się nosić koszule i spodnie z długimi rękawami, spać pod moskitierą i używać środka odstraszającego owady zawierającego DEET, zwłaszcza w nocy. Zalecamy również skonsultowanie się z lekarzem przed wizytą w Madidi, aby uzyskać najbardziej aktualne porady na temat leków i szczepień
- Nie dokarmiaj ani nie dotykaj dzikich zwierząt, ponieważ zmienia to ich naturalne zachowanie i zachęca do interakcji z ludźmi.

Jak dojechać do PN Madidi?

Większość wycieczek do Parku Narodowego Madidi wyrusza z miasta Rurrenabaque. Najlepszym sposobem, aby dostać się do Rurrenabaque z La Paz jest samolot. Głównym przewoźnikiem obsługującym tę trasę jest Amaszonas, a lot trwa około 40 minut.

Pogoda w PN Madidi – kiedy jechać?

Od zimna i chmur w górskich regionach po gorące i wilgotne na północnych nizinach, pogoda Madidi różni się znacznie ze względu na skomplikowaną topografię parku.

Madidi oferuje dwa sezony:

- Pora deszczowa (lato) od listopada do marca
- Pora sucha (zima) od kwietnia do października

Większość podróżnych spędza czas na tropikalnych nizinach, gdzie klimat jest gorący i wilgotny przez cały rok. Temperatura zwykle mieści się w zakresie od 25ºC do 33ºC, z wyjątkiem czerwca i lipca, kiedy arktyczne wiatry mogą powodować spadek temperatury między 7 a 10°C. Będąc lasem deszczowym, park otrzymuje obfite opady, średnio od 800 mm do 4000 mm opadów w ciągu roku.

Najlepszą porą na zwiedzanie parku narodowego Madidi jest pora sucha. Pomimo chłodniejszej pogody, jest to czas, kiedy większość dzikiej przyrody parku przyciąga rzeka, szlaki są mniej muliste, a wokół unosi się mniej komarów. Dla osób podróżujących między grudniem a marcem należy pamiętać, że loty są częściej anulowane z powodu intensywnych opadów deszczu.

Miejsca i atrakcje w Boliwii warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Boliwia