La Paz

Panorama La Paz

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć przed wyjazdem do La Paz jest to, że tam jest wysoko. Naprawdę wysoko! Na wysokości 3640 metrów nad poziomem morza stolica Boliwii znajduje się ponad jedną trzecią drogi między oceanem a troposferą. I to jest dopiero dolne miasto La Paz! El Alto (gdzie znajduje się lotnisko i mieszka większość ludności) znajduje się na oszałamiającej wysokości 4060 metrów nad poziomem morza. Tak więc choroba wysokościowa jest tutaj bardzo realna.

Co zobaczyć w La Paz

Rynek czarownic

Każda porada w Internecie dotycząca zwiedzania La Paz powie Ci, aby odwiedzić Rynek Czarownic. To miejsce jest tak samo prawdziwe jak dziwne, fascynujące i zupełnie inne niż wszystko, co można zobaczyć gdzieś indziej. Na Rynku Czarownic, zobaczyć można alpaki i płody innych stworzeń, kolorowe proszki i nasiona o różnych rozmiarach i kształtach. Jest to fajne dopóki jakiś locals nie pomoże zinterpretować tego, co widzisz. Przedstawi czemu mają służyć poszczególne składniki. Dopiero wtedy można naprawdę zrozumieć historie, tradycje i lokalną kulturę.

Rynki uliczne

To jedna z głównych atrakcji La Paz. Nie ma tu dużych supermarketów i centrów handlowych. Są za to ruchliwe, chaotyczne i kolorowe rynki, które stanowią ważny punkt La Paz. Są doskonałym zaproszeniem na godziny bezmyślnego chodzenia po ulicach, na których toczy się życie. Można tu obserwować ludzi i poszukać pamiątek.

The Coca Museum

To wspaniałe, bezpretensjonalne i pouczające małe muzeum. Chodząc po tym chaotycznym i niezorganizowanym miejscu, można spędzić wiele godzin i poznać tajemnice koki. Od historii i znaczenia dla rdzennych kultur Ameryki Południowej poprzez niszczycielskie skutki, jakie może poczynić w organizmie, gdy się jej nadużywa aż po historię wojen narkotykowych. Muzeum koki można zwiedzać bez przewodnika, aby spędzić tam tyle czasu, ile potrzeba.

Kolejka linowa Mi Teleferico

Jest to stosunkowo nowa forma transportu w La Paz, która otworzona została dopiero w 2014 roku. Od tego czasu rozbudowana z 1 do 7 aktywnych linii (a 4 kolejne są w trakcie budowy). Nigdzie na Świecie, poza ośrodkami narciarskimi, nie ma tak rozległej sieci kolejek linowych. Podróż tym kabinowym samochodem kosztuje poniżej 1 USD.

Sieć kolejki linowej została zbudowana z myślą o potrzebach miejscowych, więc nie łączy ona szczególnie atrakcji turystycznych. Jednak podróż w obie strony w górę i w dół do „El Alto” daje niesamowite widoki na miasto i całą dolinę. Wycieczka na południe miasta z kolei pokazuje bardziej nowoczesną stronę La Paz.

Więzienie San Pedro

To więzienie wymyka się wszelkim innym systemom więziennictwa na Świecie. Więzienie przypomina bardziej małe miasto w La Paz. Więźniowie mają pracę wewnątrz murów, muszą kupować lub wynajmować swoje komórki (lub być bezdomni i spać na korytarzach), a rodziny (w tym dzieci) często śpią razem z osadzonymi. Wchodzą i wychodzą w ciągu dnia do pracy, chodzą do szkoły, itp.

Wycieczki z La Paz

Samo miasto wydawać się może czasami chaotyczne, co jest powodem do odkrywania dziewiczego otoczenia, które znajduje się rzut kamieniem od granic administracyjnych La Paz. Można tu zakupić zarówno wielodniowe wędrówki, takie jak Takesi lub El Choro, jak i wspaniałe jednodniowe eskapady: Kanion Palca, Valle de las Animas i Tuni Condoriri.

Tiwanaku - Stanowisko archeologiczne

Archeologiczne i historyczne znaczenie Tiwanaku – prekolumbijskiego miasta jest ogromne. Wszyscy, którzy chcą zagłębić się w historię i Boliwii, dowiedzą się dużo o tej mało znanej cywilizacji. Wycieczka grupowa do Tiwanaku trwa 6-8 godzin, więc jest to prawdziwa wycieczka całodzienna z La Paz.

Droga Śmierci

Jedną z najpopularniejszych atrakcji w La Paz jest jazda rowerem górskim po najbardziej niebezpiecznej drodze świata. Trzeba pamiętać jednak, nazwa wzięła się stąd, że wielu ludzi, którzy przemierzali tę trasę, rzeczywiście zginęli. Przed jej pokonaniem należy przynajmniej pamiętać, aby dobrze się wyspać i spokojnie zjeść, bo pomoże to zachować koncentrację.

Jak dojechać do La Paz?

Aerolineas Argentinas oferuje regularne loty z Madrytu na międzynarodowe lotnisko El Alto w La Paz. Istnieją również rzadsze loty do miasta La Paz z innych miast europejskich, takich jak Londyn, Rzym, Amsterdam i Berlin. Wszystkie jednak z przesiadkami.

Pogoda w regionie La Paz – kiedy jechać?

Najkorzystniejszą porą na podróżowanie do regionu La Paz w Boliwii jest okres od kwietnia do września. Temperatury nie są wysokie, ale jest niewiele opadów. Najwyższa średnia temperatura w La Paz wynosi 13°C w październiku a najniższa 11°C w styczniu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
11°C 11°C 12°C 12°C 12°C 11°C 11°C 11°C 12°C 13°C 13°C 12°C
178
mm
165
mm
132
mm
82
mm
34
mm
18
mm
24
mm
35
mm
55
mm
121
mm
121
mm
174
mm
LA PAZ POGODA
Miejsca i atrakcje w Boliwii warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Boliwia