TOP 5 - egzotyka

Patagonia

Wschód Słońca na Cerro Torre w Patagonii Jedyne dźwięki jakie słyszysz, to dzikie wiatry na stepie. Jedyne widoki jakie widzisz, to postrzępione szczyty górskie i spokojne, srebrne jeziora. Znajdujesz się w sercu surowej dziczy wyrzeźbionej przez tony wolno poruszającego się lodu. To jest Patagonia.

Bali

Bali - świątynia Pura Ulun Danu Bratan Bogata i różnorodna kultura Bali rozgrywa się na wszystkich poziomach życia. Od ofiar z płatków kwiatów umieszczanych wszędzie, po procesje radośnie odzianych mieszkańców zamykających główne drogi, gdy maszerują na jedną z niezliczonych ceremonii świątynnych. Tu prawie wszystko ma znaczenie duchowe.

Karnawał w Rio

Tancerka Samby podczas karnawału w Rio de Janeiro Odbywający się co roku w tygodniu poprzedzającym Wielki Post Karnawał w Rio de Janeiro to cudownie opalone tancerki samby, pulsująca muzyka, energia i brawa widzów, którzy przyjeżdżają co roku w to samo miejsce, aby doświadczyć słynnego na całym świecie święta.
Niebiańskie plaże Seszeli
Legendarny raj, którego wyspy leżą rozproszone po Oceanie Indyjskim.
Polinezyjka podczas tradycyjnego tańca

Polinezja Francuska


Opalone tancerki w trawiastych spódnicach i turkusowe morze.
Żółwie na Galapagos

Ekwador


Amazońskie lasy deszczowe, epickie widoki Andów i Galapagos
Wybrzeże Mauritiusu

Mauritius


Szafirowe wody, białe plaże i zaproszenie do wielkich odkryć
Fidżi zaprasza do relaksu

Fidżi


Olśniewające piaski i wody tak błękitne, że aż świecą.

Droga śmierci (Yungas Road)

Droga śmierci – Yungas Road

Turyści z całego świata są ostrzegani przed tą zdradziecką drogą. Przeprawa Yungas Road znana jest jako jedno z najbardziej ryzykownych i ekscytujących zajęć w Boliwii, a pokonywanie historycznie niebezpiecznej „drogi śmierci” jest najlepszym sportem ekstremalnym. Po 20 latach modernizacji uważa się, że droga jest bezpieczniejsza. Ale czy to prawda?

Droga North Yungas jest znana jako „Droga Śmierci” z najbardziej oczywistego powodu. Jazda w górę lub w dół tej 69-kilometrowej drogi jest niezwykle niebezpieczna ze względu na mgłę, osuwiska, kaskady i klify, które spadają z 600 metrów na każdym zakręcie. Droga rzadko jest szersza niż 3 metry, a wiele krzyży stanowi pamiątkę po tych, którzy tam zginęli. Do roku 1994 ginęło tu co roku prawie 300 kierowców. Nic dziwnego, że otrzymała ona akurat taką nazwę.

W latach 30. XX w. Paragwajscy więźniowie wybudowali tę drogę podczas brutalnej wojny z Boliwią o Chaco. Droga łączy stolicę Boliwii, La Paz, z miastem Coroico. Z La Paz droga Yungas wspina się na około 4650 metrów z początkowych 1190 metrów. Otoczona górzystym terenem droga rozciąga się wystarczająco daleko, aby połączyć lasy deszczowe Amazonii ze stolicą. Oznacza to, że nierzadko kupcy wsiadali w ciężarówki, próbując sprzedać swoje drewno i uprawy w mieście. Jednak zakręty jak spinki do włosów nie były wystarczająco szerokie dla każdego pojazdu, a wiele ciężarówek spadało wraz z ludźmi, kończąc ich życie.

Do 2009 r. Droga North Yungas była jedyną opcją podróży z Coroico do La Paz. Droga nie była szersza niż jeden pas i była używana przez wszystkie pojazdy, które chciały odbyć podróż. Wreszcie w 2009 r. Rząd zbudował nową drogę w pobliżu pasma górskiego. Nowa autostrada ma dwa pasy ruchu i jest cały czas dobrze utrzymana. Samo North Yungas ma teraz również dwa pasy ruchu, nowe chodniki, systemy odwadniające i poręcze. Jednak ludzie nadal spotykają tu swoje przeznaczenie.

Walka z śmiercią

Dziś większość zgonów jest udziałem lokalnych pracowników i turystów, którzy nadal korzystają z niesławnej drogi. Organizatorzy wycieczek prowadzą również przejażdżki rowerowe wzdłuż drogi i uważa się, że w kilkunastu rowerzystów zginęło tutaj w ostatniej dekadzie.

Czy jest to najniebezpieczniejsza droga na świecie? Z pewnością kiedyś tak było, ale na szczęście po przebudowie poprawiło się bezpieczeństwo. Jest to przejazd umiarkowanie trudny, o ile pozostaje się po lewej stronie drogi i zachowuje ostrożność.

Pogoda w regionie La Paz – kiedy jechać?

Najkorzystniejszą porą na podróżowanie do regionu La Paz w Boliwii jest okres od kwietnia do września. Temperatury nie są wysokie, ale jest niewiele opadów. Najwyższa średnia temperatura w La Paz wynosi 13°C w październiku a najniższa 11°C w styczniu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
11°C 11°C 12°C 12°C 12°C 11°C 11°C 11°C 12°C 13°C 13°C 12°C
178
mm
165
mm
132
mm
82
mm
34
mm
18
mm
24
mm
35
mm
55
mm
121
mm
121
mm
174
mm
LA PAZ POGODA
Miejsca i atrakcje w Boliwii warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Boliwia