TOP 5 - egzotyka

Patagonia

Wschód Słońca na Cerro Torre w Patagonii Jedyne dźwięki jakie słyszysz, to dzikie wiatry na stepie. Jedyne widoki jakie widzisz, to postrzępione szczyty górskie i spokojne, srebrne jeziora. Znajdujesz się w sercu surowej dziczy wyrzeźbionej przez tony wolno poruszającego się lodu. To jest Patagonia.

Bali

Bali - świątynia Pura Ulun Danu Bratan Bogata i różnorodna kultura Bali rozgrywa się na wszystkich poziomach życia. Od ofiar z płatków kwiatów umieszczanych wszędzie, po procesje radośnie odzianych mieszkańców zamykających główne drogi, gdy maszerują na jedną z niezliczonych ceremonii świątynnych. Tu prawie wszystko ma znaczenie duchowe.

Karnawał w Rio

Tancerka Samby podczas karnawału w Rio de Janeiro Odbywający się co roku w tygodniu poprzedzającym Wielki Post Karnawał w Rio de Janeiro to cudownie opalone tancerki samby, pulsująca muzyka, energia i brawa widzów, którzy przyjeżdżają co roku w to samo miejsce, aby doświadczyć słynnego na całym świecie święta.
Niebiańskie plaże Seszeli
Legendarny raj, którego wyspy leżą rozproszone po Oceanie Indyjskim.
Polinezyjka podczas tradycyjnego tańca

Polinezja Francuska


Opalone tancerki w trawiastych spódnicach i turkusowe morze.
Żółwie na Galapagos

Ekwador


Amazońskie lasy deszczowe, epickie widoki Andów i Galapagos
Wybrzeże Mauritiusu

Mauritius


Szafirowe wody, białe plaże i zaproszenie do wielkich odkryć
Fidżi zaprasza do relaksu

Fidżi


Olśniewające piaski i wody tak błękitne, że aż świecą.

Boukoumbé i Tata Somba

Boukoumbé i Tata Somba

Boukoumbé lub Boukombé to miasto, dzielnica i gmina w północno-zachodnim Beninie na granicy z Togo. Słynie z targu, ceremonii bicia i tradycji robienia fajek. W wiosce występują wyjątkowe siedliska Tata Somba. Domy są tradycyjne i zbudowane jak fortece, aby chronić mieszkańców przed dzikimi zwierzętami lub intruzami. Słowo Tata oznacza fortecę, a Somba to nazwa plemienna nadana mieszkańcom regionu Atacora w Beninie.

Jak dojechać do Boukoumbé

Aby odwiedzić te przypominające średniowieczne zamki - domy w niezwykłych wioskach Tata Somba, trzeba dostać się na południowy zachód od Natitingou. Niewielka droga wije się przez góry Atakora, których wysokość sięga zaledwie 658m. Niemniej jednak w kraju tak płaskim jak Benin jest to dość ekscytujące, a sceneria imponująca. Po drodze warto się zatrzymać, na południowym skraju mijanej skarpy, na platformie widokowej znanej Koussakouangou. Najlepiej być tu wczesnym rankiem, kiedy powietrze prawdopodobnie będzie najczystsze, a widoki na cały kraj Somba i do pobliskiego Togo - najlepsze. Stąd droga zakręca, niczym korkociąg, w dół z płaskowyżu, ostatecznie dojeżdżając do wioski Boukoumbé, która jest punktem wypadowym do największego skupiska Tata Sombas, tych naprawdę wyjątkowych ufortyfikowanych domów zamieszkanych przez żyjących tu ludzi.

Pogoda w Boukoumbé – kiedy jechać

Cały rok jest odpowiednią porą na odwiedzenie Boukoumbé. Temperatury w porze suchej są bardzo wysokie, za to w porze deszczowej niższe ale pada. Najwyższa średnia temperatura w Boukoumbé wynosi 39°C w marcu a najniższa 29°C w sierpniu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
36°C 38°C 39°C 39°C 37°C 34°C 31°C 29°C 31°C 34°C 36°C 35°C
0
mm
3
mm
19
mm
28
mm
32
mm
44
mm
90
mm
130
mm
107
mm
47
mm
1
mm
0
mm
BOUKOUMBÉ POGODA
Miejsca i atrakcje w Beninie warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Afryka
in Benin