Salinas Grandes

Salinas Grandes

Salinas Grandes to trzecie co do wielkości solnisko na świecie. Jest tak duże, że obejmuje zarówno prowincje Salta, jak i Jujuy. A przy powierzchni około 4700 km2, gdy się w niej znajdujesz, trudno jest ją opuścić. W niektórych kierunkach oślepiający biały obszar wydaje się być nieskończony, a jedyna wyraźna linia, to ta oddzielająca białą jak śnieg ziemię od ogromnego błękitnego nieba. W innych kierunkach można dostrzec odległe, ciemnoczerwone, jakby marsjańskie skały.

Choroba wysokościowa w Salinas Grandem

Przybywając z Purmamarca wzdłuż Cuesta de Lipan osiągniesz 4170 m nad poziomem morza. Gdy nie jesteś przyzwyczajony do takiej wysokości i jeśli nie jesteś już dobrze zaaklimatyzowany, z pewnością poczujesz dyskomfort. By zminimalizować efekty wysokościowe przeżuj kilka liści koki i poruszaj się wolniej.

Jak dojechać do Salinas Grandem?

Miastem położonym najbliżej Salinas Grandes jest Purmamarca, gdzie znajduje się również Wzgórze Siedmiu Kolorów. A ponieważ najlepszą porą na zobaczenie tęczowych gór Purmamarca jest poranek, dobrym pomysłem jest zobaczenie ich w pierwszej kolejności, a następnie wyruszenie na wycieczkę do Salinas Grandes.

Z Purmamarca jest kilka opcji transportu.

Wycieczka z Purmamarca.

Z Purmamarca wycieczki do Salinas Grandes wyruszają z centrum miasta. Usłyszysz sprzedawców krzyczących „salinas” i kierujących ludzi do minivanów. Odjeżdżają, gdy minibus jest pełny od około 11 rano, więc powinieneś być z powrotem w Purmamarca około 14/15. Dotarcie do solnych równin zajmuje około pół godziny. Ale pokonanie 30 km to przygoda sama w sobie. Krajobraz jest wspaniały. Podczas przejazdu towarzyszyć ci będzie górska sceneria usiana kaktusami i stadami wikunii.

Jednak łatwo można poczuć objawy choroby lokomocyjnej, ponieważ trasa jest bardzo kręta z wieloma serpentynami. Dla odpoczynku po drodze jest kilka przystanków, na których można zrobić zdjęcia i odwiedzić kilka przydrożnych straganów. Jeśli nie masz przy sobie liści koki do przeżucia, to dobry moment, aby je kupić, ponieważ pomagają na złe samopoczucie związane z wysokością.

Po minięciu Cuesta de Lipan, najwyższego punktu w Jujuy, po raz pierwszy zobaczysz ogromną pustynię solną w oddali. W Salinas Grandes będziesz mieć około 45-60 minut na oglądanie i robienie zdjęć.

Wycieczka z prywatnym kierowcą.

Jeśli podróżujesz w grupie, dobrym pomysłem jest zatrudnienie prywatnego kierowcy. Może to zabrzmieć trochę ekstrawagancko, jednak cena przy czterech osobach będzie taka sama jak cena wycieczki.

Taka wycieczka trwa tyle samo czasu, czyli 3 godziny, ale masz większą elastyczność. Możesz zatrzymać się w dowolnym miejscu po drodze, a samochód porusza się trochę szybciej, dzięki czemu będziesz miał nieco więcej czasu na równinach solnych.

Kierowca nie ruszy jednak bez 4 osób w samochodzie. No chyba że zapłacisz pełne 2000ARS

Salinas Grandes Tour z Salta

Jeśli masz mało czasu lub po prostu nie planujesz jechać dalej na północ niż do Salta, alternatywną opcją jest wycieczka z tego właśnie miasta. To jednak dłuższa, całodniowa wycieczka, ale zawierająca dodatkowe atrakcje. Zatrzymasz się, by podziwiać piękno wąwozu Quebrada del Toro, a następnie udasz się do XV-wiecznych ruin Santa Rosa de Tastil. Przekraczając przełęcz Abra Blanca, dotrzesz na lunch do małego miasteczka San Antonio de los Cobres, a następnie udasz się na solne równiny. Całość zaczyna się wcześnie rano i trwa dość długo, ale droga jest spektakularna i stale się zmienia.

Najlepsza pora na wizytę w Salt Flats

Salinas Grandes ma zasadniczo dwie różne pory roku - porę suchą i porę deszczową. W porze suchej od maja do grudnia krajobraz jest idealny do robienia kreatywnych zdjęć. Pora deszczowa, która trwa od stycznia do marca, przynosi zupełnie inne korzyści. Tafla wody i sól powoduje efekt lustra, więc całość dosłownie wygląda, jakbyś chodził w chmurach.

Ze względu na wysokość i ekspozycję krajobrazu, robi się tam dość wietrznie i chłodno. Dlatego najlepszy czas na codzienne zwiedzanie jest zazwyczaj między 12 a 16.

Pogoda w regionie Jujuy

Najkorzystniejszą porą na podróżowanie do regionu Jujuy w Argentynie jest okres od stycznia do kwietnia i od września do grudnia. Temperatury są przyjemne i jest mało opadów. Najwyższa średnia temperatura w Jujuy wynosi 23°C w styczniu a najniższa 16°C w czerwcu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
23°C 22°C 21°C 20°C 17°C 16°C 16°C 19°C 21°C 22°C 23°C 23°C
128
mm
133
mm
74
mm
38
mm
8
mm
5
mm
2
mm
3
mm
13
mm
47
mm
80
mm
122
mm
JUJUY POGODA
Miejsca i atrakcje w Argentynie warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa