Rezerwat Iberá Wetlands

Rezerwat Iberá Wetlands

Iberá Wetlands (mokradła Iberá) to rozległy teren podmokły, znany lokalnie jako Esteros del Iberá. Położony jest w północnej prowincji Corrientes w Argentynie. Jest to jeden z najważniejszych zbiorników słodkowodnych na kontynencie i drugi pod względem wielkości zbiornik słodkiej wody na świecie. Sam basen, utworzony przez ruchy płyt tektonicznych, jest wypełniony naturalną wodą deszczową i służy jako filtr dla jednego z największych podziemnych jezior na świecie, zbiornika wodnego Guarini. Składa się z bagien, lagun i łąk sawannowych i jest domem dla oszałamiającej ilości 4000 gatunków roślin i zwierząt, co stanowi 30 procent różnorodności biologicznej Argentyny.

Do niedawna Esteros del Iberá był regionem wypasu zwierząt, polowań komercyjnych i nielegalnego kłusownictwa. Puma, jaguar, wilk, jeleń, olbrzymi mrówkojad i wydra byli niegdyś zwykłymi mieszkańcami tego obszaru, ale ich liczba znacznie spadła na przestrzeni lat.Wiele gatunków stało się zagrożonych i niektórych przypadkach prawie wymarłych.

Rozkwit rezerwatu Iberá

W 1983 r., W ramach międzynarodowego traktatu o ochronie i zrównoważonym wykorzystaniu terenów podmokłych, obszar ten został włączony do prowincjonalnego obszaru chronionego, rezerwatu Iberá. Kierując się połączeniem filantropii, sumienia społecznego i lokalnej dumy, rozpoczął się renesans Ibera.

Rezerwat jest obecnie zarządzany przez innowacyjne organizacje pozarządowe i rząd Corrientes w celu ochrony wrażliwego ekosystemu tego obszaru i odwrócenia spadku liczby rodzimych gatunków dzikiej przyrody.

W ostatnich latach granice parku powiększyły się z pierwotnej rezerwy prowincji, obejmując cztery nowe strefy parków narodowych, tworząc Gran Parque Iberá. Całkowity obszar chroniony to obecnie około 13 000 kilometrów kwadratowych, co czyni go dziś największym z takich obszarów w Argentynie.

Fauna i flora Iberá

Podczas gdy Esteros del Iberá jest już domem dla ponad 350 gatunków ptaków i innych gatunków zwierząt, takich jak jelenie, anakondy, lisy, małpy wyjce, kapibary, piranie i dwa rodzaje krokodyli kajmanów. W ramach największej inicjatywy reintrodukcji dzikiej zwierzyny w Ameryce Południowej olbrzymie mrówkojady i jelenie pampasów zostały już z powodzeniem zasiedlone w regionie Iberá, a puma, jaguar, grzywiasty wilk i olbrzymie wydry nieustannie zwiększają swoją populację.

Fascynująca jest tu zmiana sposobu myślenia miejscowej ludności. Drapieżniki takie jak jaguary były niegdyś uważane za kosztowne szkodniki, które polowały na bydło, teraz są postrzegane jako symbole regionalnej dumy i jako potencjalne atuty ekonomiczne, umożliwiające społecznościom zróżnicowanie od rolnictwa po turystykę. Na szczęście lokalne społeczności, jak fascynująca mieszanka rdzennych kultur Guarani i tradycyjnych kultur gaucho, stają się coraz bardziej atrakcyjnym elementem rosnącego zainteresowania turystów.

Chociaż lokalna ludność jest niezwykle podekscytowana potencjałem zrównoważonego rozwoju turystyki, są też bardzo zadowoleni z odgrywania roli pomocniczej dla głównej atrakcji - spokojnego piękna samych mokradeł. A krajobraz jest tu oszałamiający i spokojny w równych proporcjach. Jeziora wysadzane wodnymi hiacyntami, tworzącymi naturalne groble, stanowią bogate podłoże lęgowe dla wszelkiego rodzaju życia roślinnego. Turyści są szczególnie oczarowani pozornie niekończącymi się polami lilii wodnych i ich różowymi kwiatami, obramowanymi żywą zielenią otaczającej roślinności i jasnoniebieskim argentyńskim niebem.

Zwiedzanie Iberá Wetlands

Od strony zachodniej mokradeł, w miejscowości Concepción, znajduje się doskonały punkt do rozpoczęcia wizyty w parku. Obejmujące tylko garstkę zakurzonych dróg ułożonych w siatkę wokół centralnego placu, senne i przyjazne miasto Concepción znajduje się niecałe 20 kilometrów od rezerwatu i jest doskonałą alternatywą dla podróżnych chcących zejść z utartych szlaków i z dala od bardziej znanych tras turystycznych. W Concepción są dobre opcje zakwaterowania z kilkoma pensjonatami, hotelem i kempingiem. Garstka lokalnych przewodników zabierze turystów na przejażdżki łodzią, wycieczki kajakiem lub przejażdżki konne przez rezerwat.

Wejście do rezerwatu prowincjonalnego Iberá jest dozwolone tylko z zarejestrowanym lokalnym przewodnikiem, najlepiej z silnym pojazdem z napędem na cztery koła, aby poruszać się po koleinach z dziurami prowadzącymi do molo przy wejściu do mokradeł.

Pierwszego dnia pobytu warto zwiedzić okolicę łodzią i kajakiem, wstając o świcie, by jak najwcześniej być na wodzie i zobaczyć poruszające się dzikie zwierzęta. Ptaki takie jak zimorodki, ibisy i czaple najlepiej obserwować właśnie wtedy.

Na kolejny dzień warto wybrać się na konną wyprawę po bagnistych terenach by obserwować teren z zupełnie innej perspektywy. Trzymając lejce w lokalnym jednoręcznym stylu, można wyobrazić sobie życie prawdziwego gaucho i poczuć, jak woda uderzają o nogi, podczas gdy ptaki latają nad głową. Taka konna przejażdżka powoduje doskonałe odświeżenie organizmu i relaks.

Dojazd do rezerwatu

Niestety dostęp do tego niezwykle zróżnicowanego miejsca jest mocno utrudniony. Bez bezpośrednich lotów i kiepskich dróg w okolicy podróżują tylko najbardziej zaangażowani i dociekliwi odkrywcy. Najbliższe główne ośrodki to Corrientes i Posadas, do których można dotrzeć lotami z Buenos Aires lub 11-godzinną przejażdżką autobusem. Odwiedzający powinni wziąć pod uwagę dalsze 3-6 godzin podróży autobusem, aby dotrzeć do garstki małych miast obsługujących obszar bagien Iberá.

Pogoda w Corrientes - kiedy jechać?

Najkorzystniejszą porą na podróżowanie do regionu Corrientes w Argentynie jest okres od stycznia do maja oraz od sierpnia do grudnia. Temperatury są przyjemne, a opady niewielkie. Najwyższa średnia temperatura w Corrientes wynosi 34°C w styczniu a najniższa 19°C w czerwcu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
34°C 33°C 30°C 27°C 22°C 19°C 19°C 23°C 26°C 28°C 30°C 33°C
77
mm
52
mm
64
mm
59
mm
51
mm
34
mm
36
mm
28
mm
37
mm
89
mm
89
mm
68
mm
CORRIENTES POGODA
Miejsca i atrakcje w Argentynie warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa