El Chaltén

Krajobrazy w okolicach  El Chaltén

U podnóża strzelistych szczytów Fitz Roy i Cerro Torre leży malownicze małe miasteczko El Chaltén. Doskonała lokalizacja El Chaltén u stóp najbardziej znanych szczytów Patagonii w Parku Narodowym Los Glaciares zapewniła mu status mekki turystyki pieszej i wspinaczkowej. El Chaltén to najmłodsze miasto w Argentynie, założone w 1985 roku. Wcześniej było to terytorium sporne między Argentyną a Chile i założenie El Chaltén było sposobem, w jaki władze prowincji Santa Cruz postarały się przejąć te ziemie i bronić granicy Argentyny. W 1994 roku, międzynarodowy arbitraż opowiedział się po stronie Argentyny, oficjalnie uznając El Chaltén i okolice jako teren argentyński.

Chociaż miasto jest nowe, szybko się rozwija. W miarę jak wytyczone w pobliżu szlaki turystyczne cieszą się coraz większym uznaniem, a wieści rozchodzą się wśród alpinistów i wędrowców, liczba odwiedzających każdego roku wzrasta. Chociaż miasto ma tylko około 300 stałych mieszkańców, liczba ta dramatycznie wzrasta w szczycie sezonu, szczególnie w styczniu i lutym, przyjmując ponad 40 000 turystów w trakcie sezonu. Ten wzrost turystyki doprowadził do ożywienia aktywności w mieście, co oznacza, że prawie zawsze trwają tu prace budowlane. Pomimo, że tętni życiem, pozostaje małe i spokojne. Idealne miejsce na ucieczkę od miejskiego życia i zanurzenie się w naturze!

Położenie El Chaltén sprawia, że jest to raj dla wszystkich miłośników przyrody. Sceneria jest tu surowa i dzika, z dramatycznymi szczytami górskimi, rozległymi polami lodowcowymi, ustronnymi jeziorami i bujnymi lasami. Oprócz zapierających dech w piersiach krajobrazów, region ten jest również doskonałym miejscem do obserwacji dzikiej przyrody, z niesamowitą populacją ptaków, w tym papugą patagońską.

Szlaki turystyczne są główną wizytówką El Chaltén. Aby poruszać się po Mount Fitz Roy i Cerro Torre wytyczono wiele szlaków pieszychNajwiększą popularnością cieszą się wycieczki z przewodnikiem: Laguna de los Tres, Laguna Torre, Condor Mirador i Eagle Miradors . Do wyboru jest szeroka gama wędrówek, oferująca coś dla każdego. Od początkujących wędrowców, którzy całe życie spędzają za biurkiem, po doświadczonych alpinistów. Wszystkie szlaki rozpoczynają się w mieście i są dobrze oznakowane, co oznacza, że bardzo trudno się zgubić.

El Chaltén jest również doskonałą bazą wypadową do zwiedzania jezior i lasów. Ze względu na zapierające dech w piersiach widoki warto wybrać się na wycieczkę do Lago del Desierto, czyli Pustynnego Jeziora. Będąc tutaj, możesz wybrać się na relaksujący rejs, na piesze wycieczki po okolicznych górach i lasach, popływać kajakiem po jeziorze, odwiedzić lodowiec Humuel lub po prostu urządzić piknik nad jeziorem ciesząc się spokojem. Nie zniechęcaj się, jeśli pogoda jest zła - miejscowi polecają wycieczkę nad Desert Lake w deszczowy dzień, kiedy mglisty zielony las ociekający deszczem, jest szczególnie czarujący.

Kolejną atrakcją na drodze do Lago del Desierto jest Chorillo del Salta - wodospad. Znajduje się on 4 km na północ od El Chaltén, przy drodze do Lago del Desierto. Wodospady są niewielkie - nie oczekuj niczego w skali Iguazu - ale są osłonięte od wiatru i mają zaciszne baseny do pływania, dzięki czemu jest to idylliczne miejsce na piknik i rozkoszowanie się letnim słońcem.

Jeśli nie masz ochoty na spacery lub piesze wycieczki, możesz zamiast tego wybrać się na konną przejażdżkę po górskich i leśnych szlakach, z autentycznym przewodnikiem gaucho. Wycieczki rozpoczynają się w mieście.

W połowie drogi między El Chaltén i El Calafate znajduje się księżycowy krajobraz Skamieniałego Lasu La Leona. Wśród pokrytych śniegiem gór, lodowców i ciemnozielonych lasów ten pustynny krajobraz wyraźnie kontrastuje z otoczeniem. Zagłębienie ziemi w starej delcie rzeki spowodowało wyłonienie się skamieniałości starożytnych drzew sprzed około 100 milionów lat. Ta kraina ujawniła również szereg szkieletów zwierząt, w tym kręgosłupa argentynozaura. To świetna wycieczka na podróż między El Chaltén i El Calafate.

Jak dostać się do El Chaltén?

El Chaltén znajduje się 212 kilometrów od El Calafate. Pomiędzy tymi miastami znajduje się nowa droga, w doskonałym stanie, której pokonanie samochodem zajmuje około 3 godzin, a autobusem około 4 godzin. Między El Calafate a El Chaltén kursuje kilka autobusów dziennie.

Pogoda w El Chaltén – kiedy jechać?

Pogoda w El Chaltén, podobnie jak w pozostałej części Patagonii, jest niesamowicie nieprzewidywalna . Silne wiatry, szczególnie latem, są odpowiedzialne za szybko zmieniające się warunki, dlatego w ciągu jednego dnia przygotuj się na różne pory roku.

W lecie temperatury są przyjemne ciągu dnia wahają się od 12°C do 24°C, w nocy temperatura spada do około 7°C. Dni pochmurne i deszczowe są częste dzięki bliskości pola lodowcowego. Przygotuj się na każdą pogodę, zwłaszcza podczas wędrówek.

W ziemie średnia temperatura wynosi około 3°C i waha się od -1 do 6°C, chociaż może się znacznie różnić w ciągu dnia.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
14°C 14°C 12°C 8°C 4°C 1°C 1°C 2°C 5°C 8°C 11°C 13°C
17
mm
22
mm
25
mm
25
mm
27
mm
28
mm
24
mm
24
mm
15
mm
20
mm
12
mm
21
mm
SANTA CRUZ POGODA
Miejsca i atrakcje w Argentynie warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa