Cueva de las Manos

Rysunki naskalne w jaskini Cueva de las Manos

Otoczony ciągłym szumem patagońskiego wiatru, z dala od jakichkolwiek siedlisk ludzkich, otwiera się kanion rzeki Pinturas. Kanion obejmuje skalne półki i klify, a pośród fałd jego wysokich ścian, ukryta jest jaskinia Cueva de las Manos, w której osadnicy sprzed 9000 lat tworzyli swoją sztukę jako świadectwo życia. Cueva de las Manos to właściwie zespół jaskiń które prezentują różne sceny myśliwskie, obrysy dłoni, motywy zwierzęce i abstrakcyjne postacie.

W dorzeczu rzeki Pinturas, na obu jej brzegach znajduje się kilka stanowisk archeologicznych, które świadczą o zajmowaniu tego obszaru przez lud myśliwsko-rolniczy przed 9000 laty. UNESCO podkreśliło znaczenie Cueva de las Manos jako „wyjątkowej grupy malowideł na świecie” ze względu na ich wiek i ciągłość w czasie, a także piękno i stan zachowania obrazów. Te dłonie i figury geometryczne wyrysowane na ścianach jaskini stanowią najstarszy znany wyraz artyzmu ludów Ameryki Południowej. Tak rozumiało to Unesco, kiedy w 1999 roku nadało mu wyróżnienie Dziedzictwa kulturowego ludzkości.

Samotne położenie kanionu, pośrodku północno-zachodniej części stepu Santa Cruz, pozwala zachować prawie nienaruszony stan znaleziska. Najbliższe miasto, Perito Moreno, oddalone jest od niego o 163 kilometry. A jeszcze dalej, znajduje się Los Antiguos, które było miejscem spoczynku starszych zaginionych rdzennych plemion.

Nie tylko jaskinia, ale cały ten obszar łącznie z Parkiem Narodowym Perito Moreno, jest bardzo bogatym stanowiskiem archeologicznym i paleontologicznym. Doliny, kaniony, jeziora i rzeki, które go tworzą, zazdrośnie chronią malowidła naskalne i różnego rodzaju stanowiska archeologiczne ludzi, którzy chodzili po jego polach 14 000 lat przed Chrystusem. A wśród znalezisk są skamieniałości, które świadczą o istnieniu morza w tym regionie na długo przed zasiedleniem go przez człowieka. W rzeczywistości miasto Perito Moreno nazywane jest Archeologiczną Stolicą Prowincji Santa Cruz.

Jaskinie w kanionie rzeki Pinturas zostały wykonane przez Indian Tehuelche i ich przodków. Według badań mają one 9300 lat. Oprócz namalowanych obrysów dłoni znajdują się obrazy guanako i rysunki geometryczne. Największe nagromadzenie malowideł znajduje się w samej jaskini Cueva de Las Manos, która ma 24 metry głębokości, 15 metrów szerokości przy wejściu i około 10 metrów wysokości.

Rysunki naskalne obejmują trzy poziomy kulturowe. Szacuje się, pierwsze powstały 7370 lat p.n.e. a ostatnie okolicach 1000 roku naszej ery. Są to jednak wartości mocno przybliżone.

Kolory odcisków dłoni zależały od pozyskanego surowca użytego do malowania. Większość ma kolor czerwony (hematyt). Rzadziej występuje biały (wapień), czarny (mangan lub węgiel) i żółty (limonit lub żółta ochra)

Kiedy jechać do Cueva de las Manos?

Najkorzystniejszą porą na podróżowanie do regionu Santa Cruz w Argentynie jest okres od stycznia do marca i grudzień. Temperatury są łagodne, a opady niewielkie. Najwyższa średnia temperatura w Santa Cruz wynosi 16°C w styczniu a najniższa 5°C w czerwcu.

Cueva de las Manos jest otwarta tylko od listopada do marca, więc w tym okresie trzeba zaplanować podróż

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
16°C 16°C 15°C 11°C 8°C 5°C 5°C 6°C 9°C 12°C 14°C 15°C
31
mm
31
mm
32
mm
24
mm
21
mm
21
mm
18
mm
18
mm
13
mm
21
mm
20
mm
35
mm
SANTA CRUZ POGODA
Miejsca i atrakcje w Argentynie warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa