Cordoba

Kolonialne miasto Cordoba

Kolonialne miasto Cordoba zachowuje swoją piękną, imponującą architekturę, oferując niezwykłe przykłady połączenia stylów, wartości i kultur: europejskiej i tubylczej. Liczna społeczność studencka aktywnie uczestniczy w promocji i organizacji różnorodnych wydarzeń kulturalnych przez cały rok. Okolice miasta oferują wiele atrakcji, które pozwalają odwiedzającym w pełni doświadczyć historii Argentyny, podziwiając jednocześnie piękne krajobrazy.

Uznany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, szereg budynków zbudowanych przez jezuitów w XVII i na początku XVIII wieku jest centralnym punktem historycznego centrum Cordoby. Reszta miasta jest pełna niesamowitych muzeów, teatrów i obszarów kulturowych.

Atrakcje Cordoby

Wycieczki po mieście

Zaraźliwa atmosfera Cordoby zabierze Cię w podróż w przeszłość przez piękne okolice. Pieszo, samochodem lub autobusem wycieczkowym z panoramicznym widokiem, zwiedzanie miasta pozwala zobaczyć wielowiekowe kościoły, rozległe parki i skwery wypełnione ogrodami. Szczególnie atrakcyjne są ulice śródmieścia, z połączeniem architektury kolonialnej i budynków inspirowanych Art Deco z lat 30. Podczas wycieczki można zobaczyć niezliczone kościoły oraz dużą liczbę muzeów. Centrum oferuje również szerokie deptaki i obszary handlowe.

Promenada Dobrego Pasterza

El Paseo del Buen Pastor to centrum kulturalne przy alei Hipolito Yrigoyen w historycznej dzielnicy. Nowoczesna i funkcjonalna ulica mieści piękną kolonialną kaplicę i zachowuje oryginalne elementy, takie jak portyki i kolumny, łącząc elementy współczesne i historyczne. Składa się z różnorodnych przestrzeni zaprojektowanych z myślą o wystawach sztuki, a także galerie, teatry, kina, sale koncertowe i tańczące fontanny, które wieczorami odgrywają pokazy światło i dźwięk. Są tu też rozległe ogrody, tarasy, place i tereny na świeżym powietrzu, w których można się zrelaksować, w otoczeniu doskonałych restauracji i kawiarni. El Paseo del Buen Pastor to prawdziwa gratka dla miłośników sztuki.

Park Sarmiento

Ten park jest najważniejszym ogrodem w Cordobie. Znajduje się w niewielkiej odległości od centrum miasta i ma wspaniałe przestrzenie, które są idealne do relaksu, odpoczynku, spacerów lub po prostu cieszenia się świeżym powietrzem. Park posiada zaplecze do organizacji imprez plenerowych, w tym amfiteatr. Wokół parku można znaleźć obszary kulturowe, muzea i stawy wypełnione kaczkami i różnym innym ptactwem.

Blok jezuicki

Jedną z głównych atrakcji Cordoby jest Blok Jezuitów. Obszar kolonialnych budynków, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Blok Jezuitów to budynki miejskie wzniesione przez jezuitów w XVII i XVIII wieku. Są tu szkoły, świątynie i rezydencje. Wśród nabardziej wyróżniających się elementów są krypta w podziemnej świątyni nowicjatu, Kościół Towarzystwa Jezusowego (najstarsza świątynia w Argentynie) i pierwszy argentyński uniwersytet, który został przekształcony w muzeum historyczne przez Narodowy Uniwersytet w Cordobie.

Katedra

Najważniejszym budynkiem sakralnym miasta jest Catedral de Cordoba, której budowę rozpoczęto w XVI wieku. Jej architektura łączy elementy neoklasycystyczne, romantyczne i barokowe z rdzennymi detalami. Wystrój wnętrza podkreślają malowidła sklepienia i różnorodne współczesne ozdoby.
Przed katedrą znajduje się Plaza San Martin. Miejsce codziennych spotkań setek mieszkańców spacerujących ulicami zabytkowej części. Ze względu na stale rosnącą liczbę miejscowej młodzieży, ten centralny plac jest często odwiedzany przez studentów.

Muzea

Żadna wizyta w tym pięknym, kolonialnym mieście nie byłaby kompletna bez wycieczki po jednym z wielu, rozproszonych po całym mieście, muzeów. Większość z nich znajduje się w historycznym centrum miasta, w prestiżowych budynkach kolonialnych. Niektóre z tych muzeów prezentują historię miasta, inne prezentują eksponaty przedstawiające lokalnych artystów lub sztukę religijną, a jeszcze inne przedstawiają postępy technologiczne i naukowe. Do najciekawszych muzeów należą Muzeum Sztuk Pięknych Eva Duarte de Peron (znane również jako Palacio Ferreyra, w którym znajdują się prace artystów regionalnych), Muzeum Sztuk Pięknych Prowincji Emilio Caraffa (z rozległą biblioteką specjalizującą się w sztuce) oraz Muzeum de Tejeda Muzeum Sztuki Religijnej.
Możesz także odwiedzić Muzeum Historii Marques de Sobremonte (eksponujące przedmioty kolonialne), Muzeum Antropologiczne Uniwersytetu Narodowego w Cordobie i Muzeum Klasyczne. Muzeum Genaro Perez (sztuka współczesna), Muzeum Biskupa Jose Antonio de San Alberto (artefakty religijne i mała sala koncertowa) oraz Muzeum Rzemieślników Ameryki Łacińskiej.

Szlak Jezuitów Estancias

Po obrzeżach miasta dostępne są fascynujące wycieczki, podczas których można poznać dziedzictwo jezuitów. Szlak wiedzie przez kolonialne „estancias” (rancza) o naprawdę wyjątkowej architekturze. Estancias były pierwotnie wykorzystywane jako ośrodki produkcji rolnej, tekstylnej i przemysłowej, aby utrzymać misjonarzy wraz z ich wspólnotami. Kiedyś były tam rezydencje, kaplice i zagrody. Dziś jezuickie estancias to muzea, ośrodki kultury i czynne świątynie, z których każda ma nieocenioną wartość historyczną i artystyczną.

Jak dojechać do Cordoby

Cordoba ma międzynarodowy port lotniczy obsługujący również loty z kilku miast w Argentynie oraz loty do Limy, Santiago de Chile, Panama City i niektórych miast w Brazylii. Tak więc jest to najprostszy i najszybszy sposób, by dostać się do miasta.

Z lotniska w Cordobie kursuje regularny autobus do centrum miasta (25ARS), jednak kierowcy często odmawiają zabrania pasażerów ze zbyt dużym bagażem. Inne opcje to minibus i taksówki (około 130-170 ARS).

Autobusy są obecnie najpopularniejszym transportem publicznym. Główny dworzec autobusowy znajduje się we wschodniej części centrum miasta, między ulicami Boulevard Illía i Boulevard Peron. Istnieją bezpośrednie połączenia ze wszystkimi dużymi miastami, stolicami prowincji i głównymi celami turystycznymi Argentyny. Bardzo często kursują autobusy do Buenos Aires (11 godzinna podróż).

Pogoda w Cordobie – kiedy jechać?

Najkorzystniejszą porą na podróżowanie do regionu Córdoba w Argentynie jest okres od stycznia do kwietnia i od września do grudnia. Temperatury są przyjemne, a opadów jest niewiele. Najwyższa średnia temperatura w Cordobie wynosi 30°C w styczniu a najniższa 15°C w lipcu.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
30°C 29°C 26°C 23°C 19°C 16°C 15°C 19°C 21°C 24°C 27°C 29°C
62
mm
50
mm
45
mm
29
mm
12
mm
7
mm
3
mm
3
mm
18
mm
41
mm
67
mm
58
mm
CÓRDOBA POGODA
Miejsca i atrakcje w Argentynie warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa