Wodospady Kalandula

Wodospady Kalandula

Wodospady Kalandula znajdują się na rzece Lucala, dopływie rzeki Kwanza w Angoli. Położone 420 kilometrów od Luandy, są drugimi najważniejszymi wodospadami w Afryce, po wodospadach Wiktorii.

Do 1975 roku były znane jako wodospady Duque de Bragança (Quedas do Duque de Bragança), ale po zakończeniu rządów Portugalii w Angoli nazwa została zmieniona na Kalandula Falls.

Ten cud natury znajduje się w lesie deszczowym Angoli, w zaskakującym krajobrazie, w którym roślinność jest bardzo zróżnicowana, a wodospady w kształcie podkowy pozwalają docenić piękno natury w jej najlepszym wydaniu.

Różne źródła podają, że wodospady na rzece Lucala w Kalandula są drugim lub trzecim co do wysokości w Afryce. Niezależnie od rankingu, przy 105m wysokości i około 400m szerokości są spektakularne i warte wysiłku, aby je odwiedzić. Ciekawostką jest fakt, że w basenie wodospadów dozwolone jest pływanie.

Jak dojechać do Wodospadów Kalandula?

Jazda przez zielony i pofałdowany krajobraz jest przygnębiająca, ponieważ droga przebiega przez wiele osad, które zostały zniszczone w czasie wojny. W 1984 r. wybuchły tu ciężkie walki, a Kalandula była okupowana przez UNITA kilka razy i przez długi czas. Większość infrastruktury miasta została zniszczona, a większość mieszkańców gminy przeniosła się w bezpieczne miejsca Malanje, Cacuso i Luandę.

Do niedawna najbliższym miejscem pobytu było Malanje, jakieś 85 km na wschód, ale teraz otwarto dobry hotel bezpośrednio z widokiem na wodospad. Podróż taksówką z Malanje, trwa 1 godzinę, aby dotrzeć do wodospadu. Trzeba zapłacić około 5000 AOA. Wodospady są dość dobrze oznakowane w obu kierunkach od głównej drogi N'dalatando do Malaje. W pobliżu znajduje się małe lotnisko, które jednak nie obsługuje regularnych lotów.

Pogoda przy wodospadach Kalandula – kiedy jechać?

Aby uzyskać najlepszy efekt, warto się tu wybrać w porze deszczowej od września do kwietnia (deszcze są najsilniejsze od listopada do stycznia), ale przepływ wody jest większy od lutego do kwietnia, a wodospady otacza delikatna mgiełka, która dodaje im magii.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
29°C 30°C 30°C 29°C 31°C 31°C 31°C 32°C 32°C 31°C 29°C 28°C
98
mm
109
mm
162
mm
138
mm
35
mm
2
mm
1
mm
2
mm
14
mm
109
mm
171
mm
141
mm
MALANJE POGODA
Miejsca w Algierii warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Afryka
in Angola