Żelazny Pałac

Żelazny Pałac

Palácio de Ferro (Żelazny Pałac) to historyczny budynek w stolicy Angoli Luandzie, który prawdopodobnie został zaprojektowany i zbudowany przez Gustave'a Eiffela, budowniczego Wieży Eiffla w Paryżu i Statuy Wolności w Nowym Jorku.

Historia budowli spowita jest tajemnicą, ponieważ nigdzie nie znaleziono oficjalnych wzmianek. Uważa się, że został zbudowany w latach 90. XIX wieku we Francji i miał być przewieziony statkiem na Madagaskar. Zamiast tego budynek trafił na Szkieletowe Wybrzeże Angoli po tym, jak przewożący go statek dryfował przez prądy Benguela. Portugalscy władcy kolonii zajęli statek wraz z całą jego zawartością, w tym i pałacem.

W epoce portugalskiej budynek cieszył się dużym prestiżem i był wykorzystywany jako centrum sztuki. Ale po uzyskaniu niepodległości przez Angolę pałac został zaniedbany, a jego okolica ostatecznie stała się parkingiem. Został również poważnie uszkodzony podczas wojny domowej w Angoli, a niektóre jego elementy pozostawione w stanie zardzewiałym i gnijącym.

Obecnie budynek przechodzi renowację z zysków z boomu naftowego Angoli przy pomocy brazylijskich firm budowlanych. Wiele odzyskanych żelaznych balustrad i płytek podłogowych zostało indywidualnie odnowionych w Rio de Janeiro. Pałac jest dziś symbolem odrodzenia miasta. Ministerstwo Kultury Angoli wciąż decyduje, czy budynek ma zostać muzeum diamentów, czy restauracją.

Jak dojechać do Luandy

Z Polski do Luandy w Angoli nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego. Trzeba kierować się przez któreś z europejskich lotnisk (Lizbona, Frankfurt). Cena biletu to koszt 2 500 - 3 000 zł.

Pogoda w Luandzie - kiedy jechać?

Luandę w Angoli można odwiedzać cały rok. Pogoda jest zawsze przyjemna i jest ciepło. Występuje niewiele opadów deszczu. Najwyższa średnia temperatura wynosi 31°C w lutym, a najniższa 26°C w lipcu. Pogoda i klimat w Luandzie są odpowiednie na słoneczne wakacje.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
30°C 31°C 31°C 31°C 30°C 28°C 26°C 26°C 26°C 28°C 29°C 29°C
44
mm
55
mm
69
mm
77
mm
22
mm
2
mm
2
mm
4
mm
12
mm
52
mm
35
mm
44
mm
LUANDA POGODA
Miejsca w Algierii warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Afryka
in Angola