Tlemcen

Tlemcen

Tlemcen to jedno z najbardziej historycznych miast w całej Algierii, lokalnie znane jako „miasto wiśni” jest obowiązkowym miejscem w północnej Afryce dla miłośników historii. Tlemcen przez lata pozostawał pod wpływem kultury berberyjskiej, arabskiej, mauretańskiej, osmańskiej i zachodniej. Historia Tlemcen sięga II wieku naszej ery, kiedy to Tlemcen został założony jako rzymska placówka wojskowa pod nazwą Pomaria. Wkrótce stał się siedzibą kościoła rzymskokatolickiego w północnej Afryce. I przez wieki było jednym z najważniejszych miast chrześcijańskich na północy Afryki, aż do inwazji arabskiej na Afrykę Północną w roku 708. Od VIII wieku Tlemcen był częścią różnych królestw berberyjskich i ważnym punktem na handlu transsaharyjskim oraz szlakach handlowych z Sahary do Europy.

W 1236 roku Tlemcen stało się Królestwem Tlemcen, królestwem, które przetrwało ponad 300 lat, zanim w 1554 roku znalazło się pod panowaniem Imperium Osmańskiego. W ciągu ostatnich stuleci piękno Tlemcen zostało odkryte na nowo, zabytki zostały odrestaurowane i obecnie jest to jedno z najważniejszych miejsc turystycznych w Algierii.

W 1993 roku utworzono Park Narodowy Tlemcen w celu ochrony nie tylko wielu stanowisk archeologicznych i historycznych w okolicy, ale także przyrody wokół miasta, która jest pokryta wodospadami, jaskiniami i bujnym lasem.

Zabytki w Tlemcen

Wielki Meczet w Tlemcen został zbudowany w 1136 roku i jest uważany za jeden z pięciu najstarszych meczetów w Algierii. Meczet znajduje się w centrum miasta, gdzie łatwo go zobaczyć dzięki wysokiemu minaretowi. Jest zbudowany w tradycyjnym stylu andaluzyjskim i uważany jest za najpiękniejszy meczet w całej Algierii. Meczet jest często porównywany do Wielkiego Meczetu w Kordobie w Hiszpanii ze względu na podobny styl architektoniczny.

Na zachodnich obrzeżach miasta znajdują się ruiny Mansourah. Było to niegdyś miasto otoczone murami, długimi na ponad 4000m i wysokimi na 13 metów. Mur miał ponad 80 wież strażniczych. Obecnie niewiele pozostało po niegdyś ważnym mieście, ale imponujący 38 metrowy Minaret wciąż stoi wysoko. Minaret jest podobny do tego, który można znaleźć w Tour Hassan w Rabacie w Maroku i Giraldzie w Sewilli w Hiszpanii. Nie można na niego niestety wejść.

Najbardziej znanym miejscem w Tlemcen jest Pałac El Mechouar. Pałac był kiedyś częścią znacznie większej Cytadeli, która została tu zbudowana w 1248 roku. Niestety większość kompleksu została zniszczona podczas walk z Imperium Osmańskim. Na szczęście znaczna część Cytadeli została odrestaurowana w 2010 roku.
Kompleks zawiera El Mechouar Palace. Meczet El Mechouar z minaretem pochodzącym z 1311 roku. Podczas francuskiej okupacji Algierii był meczetem zamienionym w kościół.
Znajduje się tu również muzeum prezentujące stroje narodowe ze wszystkich regionów Algierii. Jeśli chcesz przywieźć pamiątki z Algierii, to tu znajduje się sklep z największym wyborem lokalnego rękodzieła.

Kolejny meczet - Sidi Boumediene został zbudowany w 1339 roku i jest jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego w mieście. Znajduje się 16 km poza miastem, na wzgórzach z widokiem na miasto.
Kompleks to nie tylko meczet, ale także szkoła islamska, mauzoleum Sidi Boumediene, a nawet stare ruiny pałacu, w którym znajdują się pozostałości starej łaźni tureckiej. Mauzoleum Sidi Boumediene jest ważnym miejscem pielgrzymek.

Kolejnym meczetem, który warto odwiedzić, jest mały Meczet Sidi Bellahsen, położony po zachodniej stronie pobliskiego placu Wielkiego Meczetu w Tlemcen. Meczet został zbudowany w 1296 roku. Podczas gdy Wielki Meczet i Sidi Boumediene są miejscami kultu, meczet Sidi Bellashen służy teraz jako muzeum.

Atrakcje naturalne Tlemcen

Około 20 km na południowy wschód od miasta znajduje się jaskinia Beni Add; Uważa się, że cud natury ma ponad 65 000 lat. Jaskinia jest szczególnie popularna w miesiącach letnich, kiedy temperatura w Tlemcen może osiągnąć oszałamiające 36+, podczas gdy wewnątrz jaskini nie będzie cieplej niż 16+. Sama jaskinia sięga 57 m pod ziemię i jest pokryta gigantycznymi stalaktytami i imponującymi stalagmitami, które są oświetlane różnymi kolorami.

W drodze powrotnej do Tlemcen z jaskini Beni Add znajduje się kilka małych wodospadów. Okolica posiada rozbudowaną infrastruktuę, co sprawia, że jest to doskonałe miejsce na przystanek na kawę lub małą przekąskę.

Podobnie jak inne miasta w Algierii, takie jak stolica kraju Algier i niesamowite miasto mostów, Constantine, Tlemcen ma również kolejkę linową. Podczas gdy kolejka linowa w dwóch wymienionych miastach jest bardziej praktyczna dla mieszkańców, kolejka linowa w Tlemcen jest bardziej rekreacyjna. Prowadzi z centrum miasta do najwyższego punktu Lalla Setti. To płaskowyż na wysokości 1000 metrów nad poziomem morza, z którego roztacza się wspaniały widok na całe miasto Tlemcen.

Jak dostać się do Tlemcen

Ze wzglęcu na odległość, najlepiej kupić lot z Algieru. Koszt przelotu to 280-1400zł. Można też wsiąść w pociąg (40-60zł, 8h) lub w autonus (20-35zł, 9h30m). Najszymciej drogę (500km) można pokonać samochodem (5h)

Tlemcen - kiedy jechać

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
16°C 16°C 19°C 22°C 25°C 29°C 33°C 33°C 29°C 26°C 20°C 17°C
33
mm
23
mm
23
mm
20
mm
10
mm
5
mm
2
mm
4
mm
7
mm
17
mm
26
mm
16
mm
TLEMCEN POGODA
Miejsca w Algierii warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Afryka