TOP 5 - egzotyka

Patagonia

Wschód Słońca na Cerro Torre w Patagonii Jedyne dźwięki jakie słyszysz, to dzikie wiatry na stepie. Jedyne widoki jakie widzisz, to postrzępione szczyty górskie i spokojne, srebrne jeziora. Znajdujesz się w sercu surowej dziczy wyrzeźbionej przez tony wolno poruszającego się lodu. To jest Patagonia.

Bali

Bali - świątynia Pura Ulun Danu Bratan Bogata i różnorodna kultura Bali rozgrywa się na wszystkich poziomach życia. Od ofiar z płatków kwiatów umieszczanych wszędzie, po procesje radośnie odzianych mieszkańców zamykających główne drogi, gdy maszerują na jedną z niezliczonych ceremonii świątynnych. Tu prawie wszystko ma znaczenie duchowe.

Karnawał w Rio

Tancerka Samby podczas karnawału w Rio de Janeiro Odbywający się co roku w tygodniu poprzedzającym Wielki Post Karnawał w Rio de Janeiro to cudownie opalone tancerki samby, pulsująca muzyka, energia i brawa widzów, którzy przyjeżdżają co roku w to samo miejsce, aby doświadczyć słynnego na całym świecie święta.
Niebiańskie plaże Seszeli
Legendarny raj, którego wyspy leżą rozproszone po Oceanie Indyjskim.
Polinezyjka podczas tradycyjnego tańca

Polinezja Francuska


Opalone tancerki w trawiastych spódnicach i turkusowe morze.
Żółwie na Galapagos

Ekwador


Amazońskie lasy deszczowe, epickie widoki Andów i Galapagos
Wybrzeże Mauritiusu

Mauritius


Szafirowe wody, białe plaże i zaproszenie do wielkich odkryć
Fidżi zaprasza do relaksu

Fidżi


Olśniewające piaski i wody tak błękitne, że aż świecą.

Park Narodowy Ahaggar

Park Narodowy Ahaggar

Jest to jeden z największych parków narodowych Algierii i rezerwatów położonych na rozległym regionie Sahary w południowej części kraju. Park Narodowy Ahaggar obejmuje prawie 450 000 km2 i rozciąga się na Saharę, falujące wydmy, bujną oazę Tamanrasset i górę Ahaggar. Park jest bogatym ekosystemem nie tylko strzelistych gór skalnych, ale także wyjątkowej roślinności. Roślinność kserycka lub lasy zachodniej części Sahary Zachodniej są siedliskiem widokowym parku. Na odosobnionych obszarach parku znajdują się wieloletnie łąki, na których w Parku Narodowym Ahaggar występuje kilka gatunków dzikich zwierząt. Stała roślinność, w tym krzewy oraz drzewostany akacji i tamaryszów, jest w dużej mierze ograniczona do płaskich żwirowych linii odwadniających, które znajdują się między górami.

Góry Ahaggar

Góry Ahaggar są dominującym elementem krajobrazu parku i to od nich nazwano park. To aktywne pasmo wulkaniczne jest w rzeczywistości nierówne, a kilka części stoków porastają górskie lasy kserowe i inne egzotyczne gatunki roślin, których nie znajdziesz nigdzie indziej w Afryce. Najwyższy szczyt gór Tahat znajduje się wewnątrz parku i wznosi się na wysokość 3003 m n.p.m.

Dzika Przyroda W Parku Narodowym Ahaggar

W Parku Narodowym Ahaggar żyje kilka gepardów pustynnych. Te gepardy to gatunek globalnie zagrożony, rzadko spotykany w parku. Niemniej jednak w parku działa fundusz ochrony gepardów, aby pomóc chronić te rzadkie zwierzęta przed zabiciem przez koczowników w okolicy, którzy narzekają na rolę drapieżnika w malejącej liczbie zwierząt gospodarskich. Odwiedzając park podczas wycieczki po Algierii , pośrednio lub bezpośrednio przyczyniasz się do działań na rzecz ochrony przyrody. Inne zwierzęta w parku to owca berberyjska, genety, dziki kot, mangusta, lamparty, szakale złociste, lisy Ruppella, koty piaskowe, fenek, addax, gazela dama i zagrożony malowany pies myśliwski.

Lokalizacja

Park położony jest 1500 km na południe od Algieru, stolicy Algierii. Tam góry przeżywają pory mroźnych zim i ciepłych pór suchych. Pory zimowe są bardzo mroźne, a temperatury spadają poniżej 0ºC. Park Narodowy Ahaggar, pomimo bogactwa zwierząt i roślin, jest rzadko odwiedzany przez algierskich turystów.

Wycieczki i atrakcje

W parku jest kilka ciekawych miejsc do odwiedzenia, w tym prehistoryczne malowidła naskalne, góra Ahaggar, która jest idealna do wycieczek pieszych i wspinaczek górskich, grobowiec Tin Hinan w Abalessa i oaza w pobliżu Tamanghasset.

Jak dostać się do PN Ahaggar

Jedyną praktyczną możliwość dostania się do Tamanrasset jest droga lotnicza z Algieru. Jednak ceny wahają się od 170zł do 1100zł. Samochodem podróż zajmie ponad 24 godziny

Kiedy jechać do PN Ahaggar

W Tamanrasset panuje klimat pustynny. Najwyższa średnia temperatura w Tamanrasset to 34°C w czerwcu a najniższa 19°C w styczniu. Opady są praktycznie żadne w ciągu całego roku. Pamiętać jednak trzeba, że zimą w górach temeratury spadają poniżej 0°C

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
19°C 22°C 25°C 30°C 33°C 34°C 34°C 33°C 32°C 29°C 24°C 20°C
1
mm
1
mm
2
mm
1
mm
3
mm
3
mm
3
mm
10
mm
3
mm
3
mm
0
mm
0
mm
TAMANRASSET POGODA
Miejsca w Algierii warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Afryka