Kazba w Algierze

Kazba w Algierze

Sercem miasta w Algierze jest starożytna Kazba, która tworzy stromy i wąski labirynt uliczek oraz gęsto upakowanych białych domków na zachód od Pl des Martyrs. Wzgórze to zamieszkiwali Fenicjanie już od VI wieku, a później stało się miastem rzymskim. Budynki, które można obecnie zobaczyć w większości są pozostałością po Imperium Osmańskim, które tu urzędowało między XVI a XVIII wiekiem. Wartych zobaczenia jest kilka wspaniałych pałaców osmańskich, skoncentrowanych wokół Djemaa Ketchoua na końcu Rue Ahmed Bouzrina. Najpiękniejszym jest Dar Hassan Pacha, zbudowany w 1791 r., w którym obecnie znajduje się Narodowe Muzeum Iluminacji, Miniatury i Kaligrafii.

Jednym z piękniejszych pałaców na Kasbie w Algierze jest również Dar Aziza zbudowany w XVI wieku, jakiś czas po tym jak Algier stał się stolicą regencji osmańskiej. W kolejnym ze starych pałaców znajduje się teraz Muzeum Sztuki i Tradycji, w którym można zobaczyć tradycyjne ubrania z różnych regionów Algierii, dzieła sztuki, dywany, biżuterię oraz wyroby garncarskie. Ten piękny osmański pałac znany jest również pod nazwą Dar Khedaoudj el-Amia.

Kolejnym zabytkiem jest Palais des Rais znany również jako “Bastion 23”. To kompleks czterech pałaców i kilku domów połączonych razem. Zbudowany na wybrzeżu w XVI wieku na zlecenie Ramdana i Mustafa Pashy. Obecnie mieści się tu Centrum Sztuki i Kultury, w którym odbywają się wystawy fotografii, a także widowiska i koncerty.

Mauzoleum Sidi Abderrahmane to meczet i mauzoleum nazwane imieniem patrona miasta, wzniesione w 1627 roku. W meczecie znajduje się mały cmentarz, w którym pochowani są wybitni ludzie, w tym sam Sidi Abderrahmane. Żyrandole zdobiące wnętrze były prezentem od królowej Wielkiej Brytanii Wiktorii.

Sidi Ramdan zbudowany w XI wieku, jest jednym z najstarszych meczetów Algieru nazywany meczetem Starego Kasbah. Budynek jest bardzo podobny do meczetu Djamaa el-Kebir, który znajduje się na Placu Męczenników.

Wielki Meczet Ketchaoua otoczony przez dwa minarety u podnóża Kasby zbudowany przez Turków w XVII wieku, później zamieniony w katedrę. Unikalna architektura to połączenie stylu Mauretańskiego i Bizantyjskiego. W 1962 roku został ponownie przebudowany na meczet. Niestety obecnie jest zamknięty dla zwiedzających.

Jak dojechać do Algieru

Z Polski do Algieru najprościej dostać się samolotem. Najtańsze połączenia z kilku miast w Polsce odbywają się przez Frankfurt. Planując wyjazd z wyprzedzeniem można kupić bilety w cenie ok. 750-800 zł w obie strony.

Pogoda w Algierze - kiedy jechać?

Najlepszą porą na zwiedzanie Algieru w Algierii są miesiace od maja do października. Pogoda jest wtedy przyjemna i jest ciepło. Występuje niewiele opadów deszczu. Najwyższa średnia temperatura w Algierze wynosi 31°C w sierpniu, a najniższa 14°C w styczniu. Pogoda i klimat w Algierze są odpowiednie na słoneczne wakacje.

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
14°C 14°C 17°C 19°C 22°C 26°C 30°C 31°C 27°C 24°C 19°C 16°C
58
mm
44
mm
44
mm
37
mm
27
mm
10
mm
3
mm
5
mm
15
mm
41
mm
45
mm
41
mm
ALGER POGODA
Miejsca w Algierii warte zobaczenia
Nadrzędna kategoria: Afryka